Zahraničí

Tereza H. musí tančit štěstím. Právník prozradil, jak ji dostal z vězení

Tereza H. musí tančit štěstím. Právník prozradil, jak ji dostal z vězení
Zdroj: Lahore News

Pětadvacetileté Tereze H. se v pondělí splnilo její vytoužené přání. Soud ji zprostil obžaloby a brzy se dostane z pákistánského vězení na svobodu. Podle jejího právníka Saifa ul Malúka musí být mladá Češka štěstím bez sebe.

Tereza H. už se pomalu může chystat domů do České republiky. Pákistánský soud ji v pondělí zprostil obžaloby a oznámil, že se z pákistánského vězení dostane na svobodu. "Přesné datum jejího propuštění neznám. Soudci dnes oznámili, že vyhotoví rozsudek a po jeho vydání bude propuštěna. To obvykle zabere dva, tři, možná čtyři dny," sdělil v pondělí televizi Nova Terezin právník Saif ul Malúk.

Právník zatím neví, jaká byla Terezina reakce na rozhodnutí soudu. "Nemám možnost jí do vězení telefonovat, ale předpokládám, že musí štěstím tancovat," řekl ul-Malook s tím, že dříve mu Tereza popisovala, jak se těší domů za svou rodinou.

Terezin právník prozradil, že jeho odvolání bylo založené na tom, že pákistánské zákony přesně definují, jak musí být s drogami nakládáno, když je celníci objeví. A vyšetřovatelé tento postup nedodrželi. "Ten řetězec po sobě jdoucích kroků byl narušen a zákon říká, že když je narušen, tak bude obžaloba zamítnuta," řekl právník televizi Nova.

Související obsah

Poté, co bude Tereza H. propuštěna, si ještě musí vyzvednout věci, které jí byly zabaveny při zatčení. "Peníze a další věci, které u sebe při zatčení měla, leží u celního úřadu, který ji zadržel. Takže až ji pustí, bude muset jít na celní úřad s osvobozujícím rozsudkem," vysvětlil právník Češky. Tereza u sebe podle něj měla 22 400 korun, 30 euro a hodinky.

O tom, jak se Tereza H. do Česka dostane, nemá právník žádné informace. "Neočekávám ale absolutně žádné problémy na hranicích," řekl ul Malúk. Tereza H. ale podle něj může při návratu do Česka narazit na jinou komplikaci. "Pokud byla očkovaná, tak to muselo být sinovacem a ten v Praze neuznávají," zmínil právník čínskou vakcínu proti covidu-19, kterou se v Pákistánu očkovalo. Jestli ji dostala i Tereza H., si ale ul Malúk není jistý.

Pákistánští celníci zadrželi Terezu H. na letišti v Láhauru v lednu 2018. V jejím kufru tehdy našli devět kilogramů heroinu. V březnu roku 2019 ji místní soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení. Tereza H. s trestem od začátku nesouhlasila.

Kauze Terezy H. jsme se věnovali i v Televizních novinách:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz