Domácí

Vznikla vám škoda kvůli Bohemia Energy? Chystají se žaloby. Návod, jak se připojit

Bývalým klientům Bohemia Energy doporučil premiér Andrej Babiš (ANO), aby se dali dohromady a postupovali společně proti společnosti. Chystá se i trestní oznámení. Objevila se i firma, která chce zastupovat poškozené klienty a případně celý spor hnát i k soudu.

Premiér Andrej Babiš v neděli oznámil, že vláda chystá proti Bohemia Energy právní kroky. "Připravuje se trestní oznámení za vládu, které podá a podepíše vicepremiér Havlíček, ohledně podezření na podvodné jednání. A vrátíme se k institutu hromadné žaloby. Všem poškozeným teď doporučuji, abyste se koordinovali a postupovali jednotně vůči této skupině firem," vyzval. Institut hromadných žalob má vláda na programu jednání v pátek, trestní oznámení má být hotové v pondělí.

Podívejte se na vyjádření Andreje Babiše:

Kvůli reakci na slova premiéra Babiše oslovila redakce TN.cz společnost Bohemia Energy, její vyjádření vám přineseme v tomto článku.

Jak je to s hromadnými žalobami

Redakce TN.cz se spojila s advokátem Pavlem Kolesárem, který je členem expertní skupiny, jež má na starosti přípravu zákona týkajícího se hromadných žalob, aby vysvětlil, jak hromadné žaloby fungují. "Skupinové žaloby ještě nejsou součástí platného právního řádu. Aktuálně, pokud vím, je to stále zaparkované v Poslanecké sněmovně. Do voleb to přestala být priorita a myslím si, že to bude otázka programového prohlášení nové vlády," řekl.

I tak se ale v současnosti určitá "hromadná" žaloba možná. "Soudní řízení v Česku umožňuje jakoby 'skupinovou' žalobu, tedy více žalobců na straně jedné proti jednomu nebo více žalovaným na druhém, řízení pak může být spojeno," přiblížil.

Nese to podle něj ale jistá rizika. "Je to vlastně větší množství jednotlivých řízení, které se projednávají před jedním soudcem pod jednou spisovou značkou. Když to žalobce prohraje, tak je to téměř stejné, jako by byl jediným žalobcem. Náklady na řízení budou třeba 80 místo 100 procent. Žalobci si tedy musí být zatraceně dobře vědomi toho, že pokud to prohrají, tak bude každý sám za sebe," varoval.

Související obsah

Jak se přidat k "hromadné" žalobě

Co se nynějších "skupinových" žalob týče, je to obyčejně podle Kolesára tak, že nějaká advokátní kancelář, která zastupuje určitou reprezentativní část poškozených, začne inzerovat, že se lidé mohou přidat. "Uzavřeli by patrně nějakou dohodu o zastupování mezi tou advokátní kanceláří a tím každým jednotlivým poškozeným. Ta procesní část je o tom, že se udělí plná moc advokátní kanceláři a kancelář napíše žalobu. Tam by se spočítalo, kdo proti obžalovanému kolik chce a vedlo by se soudní řízení," objasnil.

Jelikož se jedná jen o skupinu individuálních žalob, mohlo by se stát, že soud v některých případech dá žalobcům za pravdu a v jiných ne. Tam ale podle Kolesára zase platí, že by soudy ve obdobných případech měly rozhodovat obdobně. Rozdíly v rozhodnutí by tak soudní senát musel náležitě zdůvodnit.

Ke skupinové žalobě je možné se připojit i později, ale i to má své omezení. "Soud může a nemusí připustit přistoupení do řízení. V každém případě ho nesmí připustit tehdy, pokud by už to řízení bylo v takové fázi, kdy už by to zmařilo dosavadní výsledky dokazování. Na prvním jednání ve věci se dá přistoupit, později už to ta soudy nebudou zpravidla připouštět," popsal.

Související obsah

​Připuštění k žalobě je možné, i pokud máte vlastního právníka, nejste tak odkázaní k tomu, že byste se museli nechat zastupovat právníkem, který žalobu podával.

V současné době se už objevila společnost, která se snaží dát dohromady bývalé klienty Bohemia Energy a získat pro ně odškodnění, a to případně i soudní cestou. Společnost LitFin, která funguje jako investor do soudních sporů, slibuje silnější vyjednávací pozici vůči dodavateli, nulové náklady a eliminaci finančního rizika a zastoupení předními advokátními kancelářemi.

"Nabízíme Vám plně hrazené právní zastoupení včetně soudních nákladů výměnou za minoritní podíl při úspěšném vymožení kompenzace. I v nepředpokládané situaci neúspěchu Vaší žaloby všechny náklady hradíme my a Vy neplatíte ani korunu," sdělila společnost na stránkách.

Do registrace je potřeba vyplnit jméno, adresu, kontakt, případně IČ. Pokud se zaregistruje dostatek odběratelů, společnost zašle smlouvu. "Na základě smlouvy a plné moci následně budeme Váš nárok uplatňovat a hradit veškeré náklady. Naši odměnu si poté odečteme ze získané kompenzace pouze v případě, že nárok úspěšně vymůžeme," vyložila společnost.

Více informací najdete na webu LitFin.

Související obsah

Navrhovaný zákon o hromadné žalobě

V navrhované podobě hromadné žaloby se počítá s tím, že by se musel najít někdo, kdy by byl takzvaným financiérem, který by hromadný spor financoval. Ten by zastupoval poškozené i s jejich nároky.

"Financiér by byl ten, kdo by získal největší část z toho případného vymoženého plnění. Samozřejmě by tam byly určité mantinely, jak by se to mělo dělit. Ti poškození by se přihlásili se svým nárokem a pokud by to bylo úspěšné, tak by něco získali. Když by ale ten svůj spor prohráli, tak by je to je to opravdu nemuselo nic stát, ty náklady by nesl financiér. Pokud nemají velké riziko, tak samozřejmě nemůžou mít ani tak velký zisk," vyjasnil Kolesár.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz