Domácí

Statisícům seniorů hrozí nouze. Kvůli drahým energiím mohou přijít o bydlení

Statisícům seniorů hrozí nouze. Kvůli drahým energiím mohou přijít o bydlení
Zdroj: Profimedia

Prudký růst cen energií zasáhne mnoho českých domácnosti, nejtvrději ale dopadne na ty seniorské. Podle neziskových organizací by se mohlo až 200 tisíc z nich ocitnout v nouzi a řešit problémy s bydlením. Již nyní více než 100 tisíc seniorů dává na bydlení 40 procent svých příjmů. V souvislosti s končícími dodavateli se někteří dokonce ocitli v situaci, kdy nejsou schopni ze svého důchodu energie zaplatit.

Situace na trhu s energiemi je kritická a ukončení činnosti Bohemia Energy před několika týdny jen přililo olej do ohně. V tomto článku jsme představili příběh paní Věry, která má důchod 15 tisíc a od dodavatele poslední instance jí přišel plán záloh za plyn s měsíční částkou ve výši téměř 14 a půl tisíce korun.

Paní Věra ale není jediná. Seniorů, kteří se ocitli v podobné situaci, je v Česku mnoho. "Na linku nám zavolala například paní, která se roztřeseným hlasem ptala, kolik je teď životní minimum. Konzultantka jí odpověděla a ptala se, co paní trápí. Ta se svěřila, s tím, že nemá na zaplacení energií," řekla vedoucí linky Senior telefon organizace ŽIVOT 90 Aneta Mundok Nitschová.

Související obsah

​"Původní dodavatel energií skončil a jí teď přišlo vyúčtování od nového dodavatele na 15 000 Kč měsíčně, které není schopna ze svého důchodu zaplatit. To už neměla daleko k pláči. Bojí se, co s ní teď bude. Žije totiž sama, je nemocná a rodinu nemá," doplnila Mundok Nitschová.

Pětině seniorů hrozí bytová krize

S rostoucími cenami energií se prudce zvyšují náklady na bydlení. Už nyní ale spousta seniorů řeší, jak poplatit všechny své potřeby. Podle dat iniciativy Za bydlení se v akutní bytové krizi nachází aktuálně 5,5 tisíce seniorských domácností a dalších 20 tisíc je bezprostředně ohroženo ztrátou bydlení.

Dalších zhruba 130 tisíc dává na bydlení 40 procent svých příjmů. Kvůli energetické krizi přitom hrozí, že se v nouzi kvůli bydlení ocitne až 200 tisíc seniorských domácností. "Problémy s bydlením by tak mohly zasáhnout pětinu všech těchto domácností v Česku," upozorňuje analytik iniciativy Za bydlení Jan Klusáček.

Související obsah

Senioři jsou nejen nejzranitelnější, ale také největší skupinou obyvatel, kterých se zdražení energií dotkne. "Pokud se ceny energií zvednou o třetinu, jak v našich modelech předpokládáme, povede to zřejmě k dalšímu stěhování seniorů na ubytovny," konstatoval Klusáček.

"Doporučujeme, aby si zažádali o příspěvek na bydlení, pokud splňují podmínky přidělení, nebo aby se pokusili kontaktovat současného dodavatele a pokusili se vyjednat individuální podmínky ohledně výše záloh a případně se obrátili na Energetický regulační úřad. Pomoc jim nabízíme i v rámci našich bezplatných poraden," radí Mundok Nitschová.

Jaké jsou podmínky nároku na pomoc od úřadu práce a jak o příspěvek zažádat, si můžete přečíst v článku ZDE.

Čechy zasáhl konec Bohemia Energy. Z nových záloh za plyn se hroutí (10/2021):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz