Domácí

Zastropujeme zálohy na energie, slíbil ministr Havlíček

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) v pondělí uvedl, že zálohy na energie u dodavatelů poslední instance (DPI) budou zastropované. Nejvyšší možnou výši oznámi ministerstvo v úterý.

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Energetický regulační úřad (ERÚ) jednaly o energetické krizi v Česku. Výsledky jednání oznámil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

"Energetický regulační úřad akceptuje náš návrh a předloží vyhlášku, na základě které dojde k zastropování záloh u dodavatelů poslední instance. Výši nových záloh sdělíme zítra, kdy zahájíme zrychlený legislativní proces," napsal v pondělí Havlíček na sociálních sítích.

Čechů, kteří skončili v režimu DPI, jsou statisíce. Kvůli vysokým cenám energií na trhu a také kvůli tomu, že v režimu DPI se roční zálohy rozpočítají jen na půl roku, se jim zálohy zvedají na několikanásobek. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.

Související obsah

"Růst cen plynu, politika obchodování s povolenkami a výpadky větrných elektráren jsou hlavní příčiny evropské energetické krize. Německo očekává pád řady dodavatelů energií a aktéři tamního energetického trhu vyzývají ke snížení daní a poplatků regulované složky," okomentoval situaci Havlíček.

Poukázal také na dopady energetické krize ve Velké Británii. "Jen ve Velké Británii ukončilo činnost 13 z nich a dalších minimálně 20 je bezprostředně ohroženo. Miliony klientů přechází k jiným dodavatelům," popsal.

 Snížení DPH u energií vyjde státní kasu na miliardy, podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz