Domácí

Kontroly v restauracích: Štáb TV Nova hned obsloužili, certifikát je nezajímal

V Česku se zpřísňují koronavirová opatření. Od pondělí musí například personál stravovacích zařízení kontrolovat bezinfekčnost hostů. Potvrzení o očkování, prodělání nemoci nebo negativní test ale už delší dobu musí lidé ukazovat i v jiných službách. Štáb TV Nova proto v pondělí vyrazil zjistit, jak se opatření dodržují.

Hned při první návštěvě stravovacího zařízení si od štábu TV Nova obsluha potvrzení vyžádala, otevřel tedy aplikaci Tečka a ukázal certifikát. Detailně ho ale už obsluha nekontrolovala. A podobné to bylo i v dalším zařízení, ani tam aplikaci Čtečka nepoužili.

Štáb se však setkal také s tím, že obsluha nejevila o kontrolu zájem. Rovnou si tak všichni objednali. Až ve čtvrtém podniku, do kterého štáb zavítal, ho zkontrolovali ukázkově.

Reportéři TV Nova se proto rozhodli zjistit, jak se opatření dodržuje za Prahou. "Možná jsme neměli štěstí na zodpovědné podniky, ale v Kladně si rozhodně hlavu s kontrolou opatření ministerstva zdravotnictví nelámali," vysvětlila reportérka.

Související obsah

V první restauraci štáb hned obsloužili, podobné to bylo v dalším podniku ani ne o 50 metrů dále. "Paradoxní bylo, že na dveřích měli nápis, ve kterém žádali zákazníky, aby dodržovali vládní nařízení," doplnila reportérka.

Když už štáb myslel, že se ho v Kladně na potvrzení o bezinfekčnosti nezeptají, narazil na cukrárnu, kde měli alespoň snahu. "Jenom se zeptám, máte potvrzení tady u sebe? Kdyby náhodou přišla kontrola? Nemusíte ho ukazovat, jenom jestli ho máte u sebe," zeptala se obsluha.

"Primárně by měli používat aplikaci Čtečka, která je k tomu určená a jejíž prostřednictvím snadno zkontrolují, jestli ten host je očkován, nebo má platný test," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.

Potvrzení musí nějakou dobu kontrolovat i ostatní služby, jako jsou kadeřnictví, fitness centra nebo kina. I ta štáb v pondělí navštívil. Aplikaci Čtečka sice v kině na rozdíl od fitcentra nepoužili, ale bezinfekčnost vidět chtěli.

Kontrola potvrzení o bezinfekčnosti je už několik měsíců běžná v řadě evropských zemí. Češka popsala, jak probíhají kontroly v Itálii:

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým brněnským biskupem se stal Pavel Konzbul

Papež František ve čtvrtek jmenoval nového brněnského biskupa. Tím se stal dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Informovalo o tom brněnské biskupství na svém webu. Nahradí tak Vojtěcha Cikrleho, který byl ve funkci od roku 1990.

Krátká zpráva

Bývalý rektor Zima bude kandidovat na prezidenta

Exrektor Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Zima se rozhodl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Potvrdil to redakci TN.cz. "Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima.

Píše se na Deník.cz