Domácí

Zeman omilostnil podnikatele. Má být vážně nemocný, ale dál pracuje

Zeman omilostnil podnikatele. Má být vážně nemocný, ale dál pracuje
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman v září v den, kdy byl přijat do nemocnice, udělil milost podnikateli Pavlu Podroužkovi. Zastavil jeho stíhání za krácení daně se škodou téměř 10 milionů korun a odpustil mu řízení pod vlivem alkoholu. Podroužek měl být už tři roky vážně nemocný. Jak ale Radiožurnál a iROZHLAS.cz zjistily, podnikatel se za poslední dva roky dostal do vedení šesti firem. Jednu nechal zapsat do obchodního rejstříku 10 dní po omilostnění.

Prezident Miloš Zeman byl 14. září hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici a zůstal tam dalších osm nocí. V den hospitalizace Hrad oznámil, že prezident udělil milost těžce nemocnému člověku, jehož chronická onemocnění jej mohou ohrozit na životě.

"Pan prezident přihlédl ke zdravotnímu stavu omilostněného, který trpí závažným chronickým onemocněním několika životně důležitých orgánů, a to až na hranici jejich selhávání," uvedl tehdy prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček bez dalších detailů.

Omilostněným člověkem je podle zjištění Radiožurnálu a iROZHLASU.cz šestačtyřicetiletý olomoucký podnikatel Pavel Podroužek. Reportéři zmíněných médií se s Podroužkem sešli pod záminkou pracovní schůzky. Podle jejich popisu se pohyboval energicky a schody vyšel bez potíží. Novinářům řekl, že ho milost překvapila. Žádost o ni měla podat jeho matka. Podnikatel odmítl, že by se znal s kýmkoliv ze Zemanova okolí. 

Související obsah

Podroužek se nechtěl vyjadřovat, jak se svou nemocí zvládá pracovat. "Když jsem vylezl z nemocnice, řekli mi tři čtvrtě roku, a to bylo řečeno nadneseně, ale já si řekl, že se postavím znovu na nohy. Intenzivně pracuju tři hodiny ráno, pak jsou to už mechanické věci, třeba že se s někým potkám," řekl novinářům.

Podle Ovčáčka prezident vzal v potaz řadu hledisek a vycházel ze zdravotních zpráv. Premiér Andrej Babiš (ANO) médiím řekl, že o tom, že Podroužek dál řídí firmy, nevěděl. Podle něj mu úředníci dávají věci k podpisu a on nemá čas tyto věci zkoumat. Dodal však, že prověří, proč si tuto informaci nezjistili.

Související obsah

Podroužek, ačkoliv má být vážně nemocný, nechal deset dní po udělení milosti zapsat do obchodního rejstříku českou pobočku společnosti EPI Private bank.

Jak ze zjištění novinářů vyplývá, její mateřská firma sídlí v Dominikánské republice. Podroužek jedná i za ni. Firmu zakládal s Miloslavem V. Simkovem. Podle veřejných údajů pod tímto jménem teď vystupuje Miloslav Votava. Ten byl v minulosti v Česku souzen za mnohamilionové podvody. 

Podroužek za poslední tři roky působil ještě v dalších pěti společnostech, které mají sídlo v České republice. Za tu dobu se stal ředitelem, předsedou představenstva nebo jednatelem.

Dobré zprávy z vojenské nemocnice. Prozradila, jak je na tom prezident (10/2021):

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz