Počasí

Takhle deštivý listopad tu dlouho nebyl. Připravte se na plískanice, bahno a lijáky

V Česku začal sychravý podzim. Začátek listopadu je nadprůměrně bohatý na srážky a pošmourné počasí bude podle meteorologů pokračovat i v dalších dnech. Už za první týden naprší tolik jako obvykle za celý listopad. Na horách můžou lidé počítat i se sněžením.

Po srážkově podprůměrném září a říjnu jsou první listopadové dny bohaté na srážky. Během pondělí u nás počasí začala ovlivňovat vlnící se studená fronta. Na té do úterního rána spadlo v Čechách i přes 20 mm.

"Už za první listopadový týden se dostaneme na srážkový úhrn, který obvykle vychází na celý měsíc. To je průměrně okolo 49 mm," řekla TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová. Začátek listopadu tedy bude opravdu deštivý.

Nejvyšší srážkové úhrny za posledních 24 hodin mají na Ústecku. Stanice Petrovice hlásí 26 mm, Tisá 24 mm, Teplice 23 mm a Ústí nad Labem 21 mm. Ve Středočeském, Jihočeském a Plzeňském kraji se srážkové úhrny pohybovaly místy až kolem 20 mm.

Na horách se dočkali také sněhu. "Na vrcholcích Šumavy a Krkonoš to byly i srážky sněhové a napadlo až kolem 5 cm mokrého sněhu. Během úterního rána prší ve východní polovině území, srážky tady začnou ustávat až později odpoledne. V Čechách se vyskytují přeháňky," uvedla Honsová.

Související obsah

Pošmourné počasí bude podle Honsové pokračovat i ve středu. Během dne ojediněle se slabým deštěm, srážky začnou postupně přibývat během odpoledne a večera. Teploty v úterý a ve středu meteoroložka předpovídá na 7 až 12 stupňů Celsia.

Ve čtvrtek přijde do Česka další tlaková níže původem ze západního Středomoří. Přinese další vlnu srážek, do Čech pak i vydatnějších. "Na českých horách, na západě území přechodně od středních poloh, bude sněžit. Do pátečního rána se tak v Čechách místy srážkové úhrny vyšplhají opět i přes 20 mm," předpověděla Honsová.

Čtvrteční teploty se budou na našem území lišit. Po západní straně tlakové níže bude do Alp pronikat studený vzduch, po jižní naopak teplý středomořský vzduch k severu, proto meteorologové očekávají velké teplotní rozdíly i u nás.

Související obsah

"Na Karlovarsku budou odpolední teploty jen do 5 stupňů Celsia, na Ostravsku bude až 15 stupňů Celsia. Na Karlovarsku se tak bude hranice sněžení z horských oblastí přechodně snižovat i do středních nadmořských výšek," vysvětlila Honsová.

Sněžení bude na českých horách pokračovat i v pátek. Od pátku do konce týdne meteorologové odhadují teploty na 5 až 10 stupňů Celsia, pod mlhou i chladněji. Výraznější ochlazení neočekávají ani v příštím týdnu.

Zima přichází také do Alp. Do konce tohoto pracovního týdne tam od nadmořské výšky 1500 metrů nad mořem napadne i přes půl metru sněhu

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz