Domácí

Zálohy na energie se sníží jen v listopadu a prosinci, uvedl Havlíček

Ministerstvo průmyslu a obchodu v úterý přiblížilo, jak chce zastropovat zálohy na energie u dodavatelů poslední instance (DPI). Snížení záloh bude platit jen pro listopad a prosinec. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) také uvedl podrobnosti k trestnímu oznámení na Bohemia Energy, které v úterý podal.

"Snížení zálohových plateb za listopad by bylo o 50 procent z vyměřené zálohy a za prosinec o 40 procent z vyměřené zálohy," přiblížil v úterý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Další měsíce by se pak už platily zálohy v plné výši, smyslem je podle Havlíčka motivovat odběratele, aby přešli na standardní smlouvy. Nebudou se měnit ani říjnové zálohy.

Kvůli vysokým cenám záloh na plyn a elektřinu, které tvrdě dopadají na odběratele v režimu DPI, se na zastropování poplatků dohodlo ministerstvo průmyslu a Energetický regulační úřad (ERÚ) v úterý.

Podívejte se na záznam tiskové konference:

Zastropování záloh vnímá Pražská energetika, které je DPI u elektřiny, jako vstřícný krok pro zákazníky, který je má ochránit před nárazem vysokých cen energií. "Ke konkrétní výši zastropování je obtížné se vyjádřit, protože teprve očekáváme vyhlášku ERÚ o konkrétním nastavení a dalších procesech s tím spojených. Vyhláška snad vyjde zítra a bude se schvalovat pár dnů – pak teprve bude možná konkrétní reakce. Co je však nutné zdůraznit, že sice budou první zálohy nižší, ale pravděpodobně se pak budou v dalších krocích navyšovat tak, aby ten náraz vysokých cen byl pozvolný. A za druhé je třeba si uvědomit, že nižší zálohy neodpovídající výši spotřeby a ceně se pak zúčtují ve vyúčtování a mohou nastat při doplatcích nepříjemná překvapení," objasnil mluvčí společnosti Petr Holubec v úterý.

"Společně s ERÚ a dalšími DPI určitě najdeme shodu, jak snížit cenový šok, kterému dnes čelí více než 900 tisíc zákazníků u všech dodavatelů poslední instance. Dnešní návrhy budeme velmi rychle analyzovat. Návrh snížení o 50 procent v listopadu a 40 procent v prosinci je ambiciózní, ale není nereálný,“ uvedl v úterý po jednání s ERÚ předseda představenstva Innogy Energie Tomáš Varcop.

Související obsah

Trestní oznámení

​Havlíček také v úterý oznámil, že podal jako ministr trestní oznámení na Bohemia Energy a jejím majitelům. "Mohlo dojít ke spáchání některého z trestných činů proti majetku, konkrétně nabízení služeb v době ukončení obchodní činnosti, účelové převádění majetku a snaha o převádění majetku mezi společnostmi a snaha o převádění soukromého majetku," přiblížil.

Žalobu na Bohemia Energy podalo i hnutí SPD. "Hnutí SPD dnes podává trestní oznámení na společnost Bohemia Energy, jakož i na majitele a členy orgánů této společnosti, jelikož svým jednáním mohli naplnit skutkovou podstatu trestného činu podvodu," uvedl v úterý předseda hnutí Tomio Okamura.

Trestní oznámení na Bohemia Energy podali i zástupci Pirátů. "Majitelé krachující Bohemia Energy se pokouší ukrýt majetek. To by ohrozilo kompenzace pro poškozené. V některých případech přesunu majetku již zabránil Městský soud v Praze. Náš analytický tým zpracoval přehled podezřelých převodů. Vše jsme doručili vrchní státní zástupkyni," uvedla strana na sociálních sítích.

Kvůli vysokým cenám energií na trhu a také tomu, že se zálohy místo na rok rozpočítávají jen na půl roku, u některých odběratelů v režimu DPI se výše záloh vyšvihla až na osminásobek toho, co platili u předchozího dodavatele. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.

Jak bude vypadat zastropování záloh v praxi? Podívejte se na rozhovor s Karlem Havlíčkem:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz