Zahraničí

Sousední Sasko chystá přísný lockdown pro neočkované. Nedojdou si ani na oběd

Německé Sasko, které sousedí s Českem, chce vyhlásit lockdown pro všechny nenaočkované proti covidu-19. Podle nových pravidel by se nedostali do vnitřních prostor na kulturní akce, do volnočasových zařízení ani do restaurací a hospod. Nová pravidla by měla zřejmě platit od pondělí.

Sasko se rozhodlo zpřísnit ochranná opatření, počty případů covidu-19 tam totiž prudce narůstají. Obyvatelům této německé spolkové země, kteří nejsou naočkovaní a neprodělali onemocnění covid-19, se zřejmě od pondělí všechno zkomplikuje. Nově nebudou moci do interiérů kulturních a volnočasových zařízení, restaurací, barů, klubů a diskoték. 

Pravidla by měla platit i na velkých akcích, venku i uvnitř. Nařízení zahrnuje také fotbalové zápasy, na které by už nestačil negativní test jako doposud, píše německý zpravodajský web RND. Saská vláda nová opatření projednala v úterý. O definitivním postupu se rozhodne v pátek.

Související obsah

Lockdown pro neočkované už minulý týden podpořil saský premiér Michael Kretschmer. "Zavedení konceptu 2G (očkování a prodělání nemoci) je nyní naprostou nutností. Infekce u neočkovaných lidí určují tuto čtvrtou vlnu," uvedl Kretschmer minulou středu. Podle něj je zavedení nových pravidel snaha se vyhnout ještě tvrdším opatřením a zabránit přetížení nemocnic.

Spolková země Sasko sousedí s Českou republikou. Nová pravidla by tak mohla znamenat nepříjemnosti i pro Čechy, kteří se za hranice chystají či vydávají pravidelně. Bez potvrzení o očkování by si například nemohli zajít ani na oběd do restaurace. 

Čtyřmilionové Sasko eviduje za pondělí 819 nových případů covidu. Sedmidenní výskyt má v úterý hodnotu 284,4, což je druhá nejvyšší hodnota ze všech německých spolkových zemí. V pondělí byla hodnota 291,6. Číslo udává, kolik nových infekcí se v zemi vyskytuje za poslední týden na 100 000 obyvatel. V celém Německu za pondělí přibylo přes 11 000 nakažených covidem-19.

Blíží se u nás lockdown? Experti prozradili, co je klíčem k řešení další vlny epidemie:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz