Domácí

ERÚ kontroluje dodavatele energií, má ale jen část dat. Podle opozice úřad zaspal

Přes 50 dodavatelů neposkytlo Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) požadovaná data o množství nakoupené energie. Další firmy mu neposlaly úplné informace. Podle opozice úřad zaspal a měl by být lépe kontrolován.

Do konce října měl mít regulátor data, jestli mají energetické společnosti nakoupený dostatek energie pro své klienty. Jenže část firem nespolupracuje. "Bylo obesláno 457 subjektů, bylo obdrženo 402 odpovědí. Úplně bez reakce je 55 dodavatelů," řekl předseda rady Energetického regulačního úřadu Stanislav Trávníček.

Část společností, které úřadu dotazník odevzdaly, ale informace vyplnila jen částečně. Bojí se o své obchodní tajemství. "Opravdu to hraničí s dotazem na obchodní strategii firmy," tvrdí Jiří Gavor z Asociace nezávislých dodavatelů energií.

"Obchodní tajemství vůči regulátorovi nejde použít. Regulátor má na ty informace právo," vysvětlil právník Jan Eisenreich.

Související obsah

Firmám, které ani přes další výzvy nedodají nebo nedoplní informace, hrozí pokuta. Energetický regulační úřad zvažuje i to, že by jména těchto firem uváděl na svých webových stránkách. Opozice ale kritizuje, že od společností začal informace zjišťovat pozdě.

Tisíce domácností teď totiž za energie zaplatí i třikrát tolik, než na co byly zvyklé. Důvodem je i překvapivý konec Bohemia Energy, který nečekal ani Energetický regulační úřad.

Politici tak teď volají po jeho větší kontrole. "To vypadá, že ERÚ zaspal. Měl by provádět šetření finanční způsobilosti obchodníka nejen v době získání licence, ale i kontinuálně," myslí si expert Pirátů na energetiku Petr Třešňák.

Energetický regulační úřad teď bude dotazníky zpracovávat. Výsledky by měl mít příští týden.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz