Zahraničí

"Australskou Maddie" našli po 18 dnech. Okolnosti jejího zmizení jsou děsivé

Australští policisté po 18 dnech vypátrali čtyřletou Cleo Smithovou, které se ve světových médiích přezdívá "australská Maddie". Od začátku pracovali s variantou, že dívenku z kempu, kde byla s rodiči, někdo unesl. Tato verze se teď jeví jako nejpravděpodobnější. Holčičku totiž kriminalisté našli zamčenou v domě jednoho z tamních obyvatel. Údajného únosce policie zatkla.

Radost a zároveň šok prožívají nejen rodiče malé Cleo. Ve středu ráno tamního času policie čtyřletou dívenku vypátrala. Ta zmizela před necelými třemi týdny ze stanu v kempu zhruba 50 kilometrů od jejich domova v Carnarvonu v Západní Austrálii.

Policejní pátrání a vyšetřování dlouhé dny nikam nevedlo, zdálo se, že dívka zmizela beze stopy. Kriminalisté pracovali s variantou, že ji někdo unesl. Nakonec ji našli v jednom z domů právě v Carnarvonu, odkud dívka pochází. Z dostupných informací se aktuálně jeví varianta únosu jako nejpravděpodobnější.

Související obsah

​Podezřelého 36letého muže, v jehož domě holčičku našli, kriminalisté zatkli a podrobí ho výslechu. Podle sousedů se jednalo o tichého a nenápadného muže, píše australský deník The West Australian. Zjištění, že dívenka měla být údajně zamčená v jeho ložnici, všechny z nich šokovalo.

"Je to velmi tichý chlapík, trochu podivín. Rozhodně bych ho na to netipovala. Úplně mě to vykolejilo," řekla obyvatelka Carnarvonu Renee Turnerová.

"Jmenuji se Cleo"

Detektiv Cameron Blaine, který vtrhl do domu a našel tam malou holčičku, prozradil, že se jí opakovaně ptal na jméno. Až po třetí otázce z jejích úst všichni uslyšeli větu, na kterou 18 dní čekali. "Jmenuji se Cleo," řekla. V náruči policistů pak byla odvedena do bezpečí. 

Související obsah

​Blaine se svěřil, že když dívku spatřil živou a zdravou, byl v obrovském šoku. Ten ale rychle vystřídal pocit nadšení a úlevy. "Ukázalo se, že jsem byl jedním ze čtyř chlapů, kteří měli to štěstí projít těmi dveřmi a být součástí záchranné akce. Doufali jsme v tento výsledek, ale nebyli jsme na to připraveni, takže ten pocit byl naprosto fantastický," dodal.

S rodiči se Cleo shledala až v nemocnici, kam byla převezena. Přestože byla 18 dní pohřešovaná, byla plná energie a uvolněně si povídala s policisty, kteří ji zachránili. "Byla to prostě velmi roztomilá a energická holčička, která vůči nám byla velmi otevřená. Všichni jsme ji chtěli chvíli držet," řekl detektiv. 

Zmizení z kempu

Cleo Smithová zmizela z kempu 16. října. Toho, že je pryč, si všimla její matka okolo šesté hodiny ráno, když se probudila. Policie okamžitě začala prohledávat okolní terén za pomoci dronů a vrtulníků. "Když jsme ji nenašli během prvních dvou hodin, automaticky jsme si začali myslet, že byla unesena," uvedl Justin Borg, který se účastnil pátrací akce.

Související obsah

​Únosu nasvědčoval i fakt, že chyběl také spacák zmizelého dítěte a zip stanu byl příliš vysoko. Přesto i po dvou týdnech pátrání policie neměla žádnou stopu. Mezitím se na sociálních sítích rozjela obrovská kampaň a rodiče nabídli za nalezení Cleo odměnu ve výši jednoho milionu australských dolarů.

Záhadné okolnosti zmizení malé holčičky během dovolené s rodiči připomínalo případ, který se odehrál v roce 2007. Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela z apartmánu na dovolené v Portugalsku. Proto Cleo světová média označovala za australskou Maddie. Na rozdíl od Cleo ale Madeleine až doposud policisté nevypátrali.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz