Zahraničí

Covid pasy, roušky, lockdown. Státy kvůli covidu zpřísňují opatření

Nizozemsko se jako jedna z prvních zemí západní Evropy rozhodlo opět zavést proticovidová opatření. Ta mají zpomalit epidemii koronaviru, každý den totiž v Nizozemsku onemocní průměrně až 8 000 lidí. Do restaurací nebo do muzeí tak budou návštěvníci moci už pouze s covid pasem. Proti covidu se snaží novými opatřeními bojovat i Rusko nebo USA.

Nizozemsko, jedna z nejbenevolentnějších zemí Evropy, co se týče covidových opatření, se rozhodlo znovu přitáhnout otěže. Zatímco ještě v říjnu se lidé mohli, s výjimkou dopravních prostředků, prakticky všude pohybovat bez roušek, teď budou na většině veřejných míst povinné.

"Opatření vždycky bolí, jinak by nefungovala. Snažíme se o to, aby byla vyvážená a spravedlivá. Nová opatření ale vytvářejí i nová omezení, to je nevyhnutelné," okomentoval nová pravidla nizozemský ministr zdravotnictví Hugo de Jonge.

Při vstupu do restaurace nebo muzea se budou muset návštěvníci prokázat platným covid pasem. Vláda navíc vyzvala tamní zaměstnance, aby nejméně polovinu týdne pracovali z domu a vyhnuli se cestování v dopravní špičce.

Související obsah

Dramatický nárůst případů nákazy a úmrtí hlásí i Rusko. V úterý covidu-19 podlehlo 1 178 lidí, tedy nejvíce od propuknutí epidemie. I proto Moskva až do 7. listopadu uzavřela obchody, školy a restaurace.

"Náš tým dnes provádí speciální dezinfekci moskevského nádraží. Použijeme asi tři tuny dezinfekčních prostředků," řekl ve středu k boji proti covidu Ivan Pankratov, vedoucí střediska chemické a biologické ochrany.

To Spojené státy do boje proti další vlně epidemie vytáhly s očkováním. Tamní úřady už schválily vakcinaci u dětí ve věku od 5 do 11 let.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz