Domácí

Lidé neví, jestli mají nárok na testy zdarma. Vojtěch to vysvětlil. PŘEHLED

Lidé neví, jestli mají nárok na testy zdarma. Vojtěch to vysvětlil. PŘEHLED
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Lidé tápou v tom, kdy mají nárok na bezplatný test na koronavirus. Od 1. listopadu totiž vláda omezila hrazené testy pro neočkované občany. Stále je nutné se jimi prokazovat například na kulturních akcích či v restauračních zařízeních. Přesto existují určité výjimky, kdy i neočkovaní lidé mají nárok na bezplatné testy.

Až do konce října měli všichni pojištění očkovaní i neočkovaní lidé nárok na dva PCR testy měsíčně a jeden antigenní test týdně. Od 1. listopadu už tomu tak není a na bezplatné testy mají nárok jen někteří.

Očkovaní mají i nadále nárok na hrazené testy ze zdravotního pojištění. Dvakrát měsíčně se mohou nechat otestovat PCR testem a jednou za sedm dní testem antigenním.

Na bezplatné testy ve stejné frekvenci mají ale stále nárok i některé skupiny neočkovaných lidí. Jde o osoby mladší 18 let, lidi, kteří jsou očkovaní alespoň jednou dávkou a pak také o ty, kteří se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů a mají k tomu lékařské potvrzení.

Související obsah

Existuje ale ještě jedna výjimka. "Neočkovaní mají nárok na test na covid-19 zdarma tehdy, pokud je indikovaný od lékaře nebo hygieny," napsal redakci TN.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Pokud na sobě tedy neočkovaní pozorují příznaky, nebo je na testování pošlou hygienici z důvodu kontaktu s nakaženým, za test na covid neplatí.

Ministerstvo zdravotnictví chce dále omezovat platnost antigenních testů, které nejsou tak spolehlivé jako PCR testy. Ve čtvrtek na tiskové konferenci resort uvedl, že v pátek vládě navrhne nové opatření. Podle něj by u hromadných akcí stačil antigenní test jen tehdy, pokud je na místě méně než tisíc účastníků. Nad tento počet už by bylo nutné se prokazovat pouze testem PCR, potvrzením o prodělání nemoci či platným očkováním.

Lékárnám docházejí antigenní testy. Dodavatelé mají výpadky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz