Domácí

Nová opatření ministra: Omezení antigenních testů, doporučuje i home office

Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek na tiskové konferenci představilo tři změny opatření proti covidu, které v pátek předloží vládě ke schválení. Jedna ze změn se týká hromadných akcí, tam by měl nově antigenní test stačit už jen do tisíce účastníků, nad tisíc osob bude nutné se prokázat testem PCR. Vánoční lockdown podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové aktuálně nehrozí.

Kvůli epidemiologické situaci se ve čtvrtek ráno sešel Centrální řídící tým a probral další možná opatření i s budoucím vedením ministerstva zdravotnictví. "Klíčové je, že ze současného vedení ministerstva zdravotnictví, tak i z toho budoucího, máme všichni jednotný názor. Jediným řešením této situace je očkování," řekl na začátku tiskové konference současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) s tím, že situace je vážná z hlediska počtu nakažených i hospitalizovaných.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová na brífinku oznámila, že ministerstvo zdravotnictví bude v pátek vládě navrhovat změnu pravidel pro prokazování bezinfekčnosti na hromadných akcích. "Do tisíce osob by bylo možné přijít s antigenním testem, nad tisíc osob pak jedině s PCR testem," uvedla Svrčinová s tím, že se rozhodli pro mírnější variantu. Pokud vláda návrh schválí, tak by změna platila od 22. listopadu.

Související obsah

Resort zdravotnictví jednal také s provozovateli lyžařských areálů. "Bude tam zaveden systém OTN. Při nákupu jízdenek na vleky budou bezinfekčnost namátkově kontrolovat. V lyžařských střediscích pak bude platit i v hotelích, restauracích a tak dále," uvedla Svrčinová.

V lyžařských areálech bude rovněž nutné nosit ochranu dýchacích cest, pokud nebude možné dodržet dostatečný rozestup. Například ve frontách na lanovku. Pravidla by platila od 1. prosince.

Poslední změnou, kterou ministerstvo zdravotnictví vládě předloží, je zkrácení platnosti testů od 15. listopadu. "Tak, aby odpovídaly tomu, co je i u ostatních služeb. Při navštívení sociálních zařízení, aby test PCR platil tři dny a antigenní test jeden den," dodala Svrčinová k plánovaným změnám.

Související obsah

Vojtěch na tiskové konferenci znovu zopakoval, že je důležité využít i možnosti třetí posilovací dávky vakcíny proti koronaviru. Vyzval k tomu především seniory starší 65 let. "Je všem k dispozici a prosím zejména seniory, ale i chronicky nemocné, aby tuto možnost využili," uvedl ministr.

"Nemyslím si, že je nutné teď vršit další a další opatření. Je nutné dodržovat ta opatření, která už máme a kontrolovat OTN," zdůraznil Vojtěch. Rebelovat proti současným opatřením považuje Vojtěch za nezodpovědné a řekl, že je úplně jedno, kdo je ve vedení ministerstva či ve vládě, důležitý je podle něj boj s virem.

Svrčinová vyloučila, že by aktuálně hrozil vánoční lockdown. "Tyto úvahy jsou na místě až ve chvíli, kdy by byl nouzový stav," řekla hygienička. V případě, že by se situace výrazně zhoršovala, tak by bylo možné přistoupit k omezení služeb či hromadných akcí.

Související obsah

Vojtěch také apeloval na zaměstnavatele, aby opět umožnili zaměstnancům práci z domova, pokud je to možné. Snížení kontaktu mezi lidmi podle něj může současné situaci pomoci.

Za středu v Česku přibylo 9 460 nových případů koronaviru, což je o 3 600 více než před týdnem. V nemocnicích leží aktuálně 2 300 pacientů s onemocněním covid-19. Nejhorší epidemiologická situace momentálně panuje na severu Moravy a ve Slezsku. Incidenční číslo stouplo na 419.

Podívejte se na koronavirové statistiky v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz