Domácí

ANO chce ve vedení Sněmovny Vondráčka. Koalice ho odmítají

Kromě boje o ministerské posty se mezi politiky rozhořel také spor o křesla místopředsedů Poslanecké sněmovny. Hnutí ANO by mělo obsadit dvě z nich. Na jedno by měla usednout Jana Vildumetzová Mračková, druhé chce strana pro bývalého předsedu Sněmovny Radka Vondráčka. Jeho nominace je ale pro koalice SPOLU a PirSTAN problematická.

Radek Vondráček je bývalý předseda Poslanecké sněmovny, kvůli kterému bude vyjednávání o místopředsedech složitější. Pětikoalice ho totiž v tajné volbě nejspíš nepodpoří. "Mysleli jsme, že ANO tuhle nominaci vzdalo. Jsou samozřejmě jména, kde je ta dohoda snazší, a kde je těžší. Nebudu zastírat, že dohoda na jménu pana Vondráčka těžší je. Jeho kroky ve funkci nebyly úplně šťastné," myslí si předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Jenže ANO na jeho nominaci bude trvat. I přes možné komplikace při vyjednávání. "On získal jednomyslnou podporu celého klubu hnutí ANO. Takže pro nás je to jasný kandidát," reaguje ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Související obsah

"Já si myslím, že opozice vrací hnutí ANO tak trochu obstrukce, které ANO dělalo i s volbou pana předsedy Fialy v roce 2017," tvrdí politolog Jan Herzmann.

Proti Vondráčkově nominaci byl ještě nedávno i předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Ten ale změnil názor. "Potvrdilo se, že pan Vondráček mluvil pravdu. A samozřejmě je to otázka rozhodnutí klubu, takže pan Vondráček má naši podporu," říká premiér Andrej Babiš (ANO).

Radek Vondráček v minulosti vyvolal několik skandálů. V poslední době čelil kritice kvůli návštěvě u prezidenta Miloše Zemana bez roušky a souhlasu lékařů a nechvalně se proslavil také tancem na stole v Poslanecké sněmovně s kytarou v ruce.

O postech místopředsedů budou rozhodovat poslanci na ustavující schůzi Sněmovny. Ta začne v pondělí.

ls, Kristýna Bezděková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz