Domácí

Zeman omilostnil podnikatele dříve. Hrad zpětně upravil termín

Zeman omilostnil podnikatele dříve. Hrad zpětně upravil termín
Zdroj: Petr Topič / MAFRA / Profimedia

Prezident Miloš Zeman měl podle původních informací omilostnit podnikatele Podroužka 14. září, tedy v den nástupu k hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Hrad ale zpětně termín opravil. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka Zeman dokumenty podepsal už 9. září.

Olomoucký podnikatel Pavel Podroužek byl stíhaný za údajné krácení daně se škodou téměř 10 milionů korun a řízení pod vlivem alkoholu. Podroužek měl být už tři roky vážně nemocný, proto mu Zeman udělil milost. Podle původních informací se tak mělo stát 14. září, tedy v den, kdy Zeman nastoupil na osm nocí do Ústřední vojenské nemocnice.

Mluvčí Ovčáček tehdy v tiskové zprávě zdůvodnil Zemanovo rozhodnutí. "Pan prezident přihlédl ke zdravotnímu stavu omilostněného, který trpí závažným chronickým onemocněním několika životně důležitých orgánů, a to až na hranici jejich selhávání. Tato onemocnění jej ve svém souhrnu mohou ohrozit na životě," uvedl Ovčáček.

Jak ale Radiožurnál a iROZHLAS.cz v tomto týdnu zjistily, šestačtyřicetiletý Podroužek dál podniká a za poslední dva roky se dostal do vedení šesti firem. Podle novinářů se pohybuje energicky a nemá problém ani vyjít schody. Zmíněným médiím nechtěl popisovat, jak se svým onemocněním zvládá pracovat.

Související obsah

Tři dny po zveřejnění těchto zjištění Hrad upravil informaci o tom, kdy Zeman Podroužka omilostnil. "Rozhodnutí o prominutí podmíněného trestu podepsal prezident republiky dne 9. 9. 2021, čímž toto rozhodnutí nabylo platnosti. Téhož dne podepsal prezident republiky i rozhodnutí o zastavení trestního stíhání," uvedl Ovčáček v tiskové zprávě.

Rozhodnutí o zastavení trestního stíhání ale vyžaduje ke své platnosti spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády. "Toto rozhodnutí postoupeno ke spolupodpisu předsedovi vlády Andreji Babišovi, který jej podepsal dne 13. 9. 2021. Tímto datem nabylo platnosti i druhé rozhodnutí," vysvětlil Ovčáček.

Související obsah

Ve čtvrtek 14. září se podle Hradu o udělení milosti dozvěděla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). "A byla požádána o provedení dalších potřebných opatření. Stejný den byla o těchto opatřeních informována i veřejnost," uzavřel Ovčáček.

Premiér Andrej Babiš (ANO) po zjištění novinářů řekl, že Podroužkovu pracovní činnost nezkoumal. Podle něj mu úředníci tyto věci dávají k podpisu a on nemá čas se jim více věnovat. O tom, že Podroužek dále působí v několika firmách, podle jeho slov nevěděl. Na případ se ale ještě chce podívat a zjistit, proč mu informace nikdo nepodal.

Prezidenta Zemana přesunuli v nemocnici na běžné lůžko:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz