Domácí

Prezident bude jednat s Babišem a Fialou. Hrad oznámil termíny

Prezident bude jednat s Babišem a Fialou. Hrad oznámil termíny
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman bude 6. listopadu poprvé po volbách jednat s předsedou vítězné koalice SPOLU a šéfem ODS Petrem Fialou, a to prostřednictvím videokonference. O den dříve by se chtěl spojit ještě s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Oznámil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zdravotní stav prezidenta se zlepšil, a tak Miloše Zemana tento týden přeložili z jednotky intenzivní péče Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) na standardní lůžko rehabilitačního oddělení. Návštěvy ale stále přijímat nemůže, na rehabilitačním oddělení totiž platí stejný zákaz návštěv jako pro lůžka na jednotce intenzivní péče, kam návštěvníci nesmí z důvodu šíření respiračních onemocnění.

Hlava státu si ale přesto naplánovala na následující dny dvě významné schůzky. První by chtěl prezident uskutečnit v pátek s premiérem Andrejem Babišem, o den později by se pak měl setkat on-line i s kandidátem na předsedu vlády Petrem Fialou.

Související obsah

​"Prezident republiky se opakovaně setkal s vedoucím KPR, jehož prostřednictvím uložil KPR připravit návrhy rozhodnutí hlavy státu o přijetí demise vlády a pověření vlády plněním výkonu funkcí dle Ústavy České republiky, a to do ustanovení nové vlády," oznámil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Další kroky jsou podle něj plánovány s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci a platná opatření Ústřední vojenské nemocnice. Ve spolupráci s ÚVN proto bude využit mimo jiné šifrovaný systém videokonferencí. "Dne 5. listopadu 2021 se prezident republiky spojí s předsedou vlády Andrejem Babišem. Dne 6. listopadu 2021 bude prezident republiky prostřednictvím videokonference jednat s předsedou Občanské demokratické strany Petrem Fialou," oznámil Hrad.

Babiš se původně měl v pátek setkat se Zemanem osobně, nemocnice ale návštěvy prezidenta na standardním pokoji zakázala. Premiér se nechal slyšet, že on-line schůzku nepovažuje za vhodnou a chtěl by raději přesunout termín. Nakonec však uvedl, že s prezidentem promluví telefonicky. "Vůbec nerozumím tomu, když jsem 3x očkovaný a šel bych tam s respirátorem, proč bych nemohl pana prezidenta navštívit," kritizoval.

Zemana do nemocnice převezli 10. října. Trápí ho problémy spojené s blíže nespecifikovaným chronickým onemocněním, které ho dovedly ke zhoršenému příjmu potravy a tekutin. "Zdravotní stav při příjmu do nemocnice nepochybně vyžadoval intenzivní péči," uvedla mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Prezidentův stav se už ale podle ní zlepšil, a je proto možné, aby byl hospitalizovaný na standardním lůžkovém oddělení.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz