Domácí

Člen konzilia prozradil, jakou nemoc má Zeman. Lékaři: Nemůže naplno pracovat

V pátek do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) dorazilo lékařské konzilium, aby posoudilo stav prezidenta Miloše Zemana. Všichni členové už hlavu státu v uplynulých dnech vyšetřili. Podle jejich stanoviska prezident stále není schopný pracovat naplno a určit prognózu je velmi obtížné. Podle jednoho z členů, chirurga Pavla Pafka, má prezident chronické onemocnění jater. Řekl to Radiožurnálu.

V pátek dopoledne se do střešovické nemocnice, kde se od 10. října léčí prezident Miloš Zeman, vydalo lékařské konzilium, aby se vyjádřilo ke zdravotnímu stavu hlavy státu. "Všichni lékaři konzilia souhlasili se stanovenými diagnózami," uvedl vedoucí člen a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, který dodal, že na žádost ředitele ÚVN Miroslava Zavorala se konzilium stane stálým a bude se scházet pravidelně.

Podle lékařského konzilia je Zemanovi v ÚVN poskytována špičková péče. "Důvodem hospitalizace bylo celkové zhoršení zdravotního stavu při známém chronickém onemocnění, péče vedla ke zlepšení klinického stavu," pokračoval Zima.

Podívejte se na záznam tiskové konference konzilia:

Přesto ale podle konzilia není prezident schopný pracovat naplno. "Prezidentův stav i nadále vyžaduje hospitalizační péči a v tuto chvíli mu neumožňuje se věnovat naplno pracovním povinnostem," sdělil závěry konzilia Zima.

"Stanovit prognózu dalšího vývoje zdravotního stavu je i nadále velmi obtížné. Charakter i manifestace základního onemocnění jsou jistě velmi závažné, upřesňování prognózy bude záviset na vývoji onemocnění, které je samo léčebně obtížně ovlivnitelné," konstatoval Zima.

Související obsah

Všichni členové konzilia prezidenta navštívili v předchozích dnech, aby se seznámili s jeho zdravotním stavem. "Byl jsem se na něj podívat 27. října, protože nemůžu mluvit o někom, koho jsem ani neviděl," sdělil novinářům před ÚVN chirurg Pavel Pafko, který je součástí konzilia.

"Chci zklidnit tu náladu ve společnosti. Prezident je pro mě nemocný člověk a to, jaký je, je jedna věc, ale je neetické jednat s pacientem podle jeho funkce," dodal.

Později Pafko Radiožurnálu prozradil, že prezident trpí onemocněním jater. Na dotaz TN.cz reagoval slovy, že Zeman má "chronické onemocnění, které může postihnout člověka, a to nejen játra, ale i jiné orgány". Blíže komentovat prezidentův zdravotní stav však nechtěl a žádal, aby média dala prezidentovi prostor a nepídila se dál po diagnóze, která je pro veřejnost nepodstatná. "Do celé věci jsem se zapletl zejména pro to, abych ztlumil vášně," uvedl. "Přede mnou leží v té posteli starší pán, 77letý, který je chronicky nemocný, a to vidím, jako podstatné," dodal.

Ve čtvrtek ÚVN informovala, že prezident byl z JIP přeložen na standardní lůžkové oddělení. V pátek dopoledne pak mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček oznámil, že Zeman po telefonu hovořil s premiérem Andrejem Babišem (ANO). "Tématem hovoru byla demise vlády. Prezident republiky a premiér se shodli, že se chtějí setkat osobně, považují to za vhodnější než telefonát nebo videokonference," uvedl.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz