Domácí

Zdraží i hypotéky při refinancování. SPOČÍTEJTE SI, kolik zaplatíte

Zdraží i hypotéky při refinancování. SPOČÍTEJTE SI, kolik zaplatíte
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Od pátku platí nové úrokové sazby. Česká národní banka (ČNB) ve čtvrtek zvýšila základní úrokovou sazbu na 2,75 %. Zdraží tak úvěry i hypotéky, a to nejen ty nové, ale také ty, kterým končí fixace. Spočítejte si na kalkulačce, kolik nově zaplatíte při změně úrokové sazby.

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek zvýšila základní úrokovou sazbu na 2,75 %. Zároveň také rozhodla o zvýšení diskontní sazby na 1,75 % a lombardní sazby na 3,75 %. Změny jsou platné od 5. listopadu 2021.

Lidé by se proto měli připravit na zdražení hypoték i úvěrů. "S rostoucí úrokovou sazbou poroste i cena peněz. Což znamená, že se zvýšení projeví v růstu cen úvěrů na kreditních kartách nebo také na hypotečních úvěrech," sdělil ekonom Pavel Peterka.

Související obsah

Zdražení se však bude týkat nejen nových hypoték, ale také těch, kterým končí fixace. "Určitě to zasáhne jak nové hypotéky, tak ty, kterým končí fixace a domácnosti si je nezafixovaly už dříve," poznamenal ekonom Jakub Seidler.

Spočítejte si na kalkulačce, kolik zaplatíte v případě změny úrokové sazby:

Zdroj: Peníze.cz - Hypotéka - změna úrokové sazby

Podle ekonomů však lze předpokládat, že ČNB se zvyšováním sazeb v letošním roce ještě neskončila. "Na takový růst základní sazby budou muset reagovat také banky. Průměrná sazba hypoték v ČR tak poměrně rychle vzroste z nynějších zhruba 2,5 % na více než čtyři procenta," doplnil ekonom Lukáš Kovanda.

Experti se shodují, že pro lidi je v tuto chvíli nejlepší v případě, že si potřebují vzít úvěr nebo hypotéky, brát si je na delší dobu.

"Pokud domácnosti budou více preferovat delší fixace, tak tam úrokové sazby nerostou tak rychle navzdory tomu, že sazby banka zvyšuje. Úrokové sazby u úvěrů na dva roky jsou vyšší než u těch na sedm let," radí Seidler.

Ceny stoupají nejen v Česku, ale také v celé Evropě. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz