Zajímavosti

Trápí vás kašel či rýma? Běžně dostupný přípravek vám nemoc zkrátí, zjistili vědci

Trápí vás kašel či rýma? Běžně dostupný přípravek vám nemoc zkrátí, zjistili vědci
Zdroj: Thinkstockphotos

Podzim je obdobím, kdy nastupují onemocnění dýchacích cest. Mnoho lidí při nachlazení nebo chřipce užívá zinek a výsledky analýzy téměř tří desítek studií tento zvyk podpořily. Výzkumy ukazují, že užívání zinku nejenom pomáhá utlumit příznaky nemoci, ale také zkracuje dobu trvání virových onemocnění dýchacích cest.

Rýma, kašel, ucpané dutiny, škrábání v krku. Symptomy, které zná každý z nás. V lékárnách máme na výběr mnoho léčivých přípravků a vybrat si z nich ten správný není jednoduché. Pomoci by mohla nová analýza 28 studií, kterou provedli australští vědci a jejíž závěry publikoval odborný časopis British Medical Journal.

Z výsledků studií vyplývá, že zinek, která se v lékárnách prodává jako doplněk stravy, pomáhá zkrátit trvání infekcí dýchacích cest od běžného nachlazení přes chřipku až po zápal plic.

"Běžně se má za to, že role zinku v prevenci a při léčbě infekcí se týká pouze lidí, kteří ho mají nedostatek. Naše zjištění toto tvrzení zpochybňují," říká lékařka a spoluautorka analýzy Jennifer Hunterová, která působí na Western Sydney University.

Související obsah

​Analýza zjistila, že při preventivním užívání zinku je riziko vzniku mírnějších příznaků nemoci o 28 % nižší, u středně těžkých příznaků je nižší dokonce o 87 %. Ukázalo se také, že "léčba zinkem" mírně zkracuje dobu nemoci. Ty nejhorší příznaky dokáže zkrátit zhruba o dva dny.

Podle výzkumníků mnoho volně prodejných léků proti kašli nebo nachlazení poskytuje jen okrajové výhody. Zinek se tak nabízí jako efektivní alternativa pro domácí léčbu infekcí dýchacích cest.

Související obsah

​Přestože jsou výsledky analýzy zajímavé, vědci zároveň upozorňují, že některé studie byly malé nebo neporovnávaly stejné dávky zinku. Potenciál je ale veliký. Přestože se vliv užívání zinku na průběh nemoci covid-19 neprokázal, někteří lékaři jej začali doporučovat.

Rizika jsou nízká, pokud je pacient správně vyšetřený a dávka není příliš vysoká. Pokud tak člověk netrpí poruchou, která umožní zinku proniknout do mozku, nemá užívání tohoto doplňku téměř žádné závažné zdravotní účinky, přestože se mohou u některých lidí dostavit vedlejší účinky v podobě nevolnosti nebo ztráta čichu při používání velkého množství zinkového nosního spreje.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz