Zahraničí

Máme nový lék na covid, hlásí Pfizer. Slibuje účinnost 90 %

Máme nový lék na covid, hlásí Pfizer. Slibuje účinnost 90 %
Zdroj: Getty Images

Společnost Pfizer přišla s novým lékem proti covidu, který snížil počet úmrtí a hospitalizací neočkovaných pacientů téměř o 90 %. Na účinnost pilulky přišla na základě nezávislé studie. Žádost o schválení prý brzy předloží americkému Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Farmaceutická společnost Pfizer vyvinula nový lék proti covidu. Do výzkumu zapojila přes 700 nakažených pacientů patřící mezi rizikové skupiny. U nich se po měsíci užívání léku snížil počet hospitalizací a úmrtí o 89 %. Sdělil to web AP News.

Podle statistik méně než jedno procento pacientů muselo být hospitalizováno a nikdo nezemřel. Pacienti studie byli neočkovaní, s mírným až středně závažným průběhem nemoci. Patřili do rizikové skupiny kvůli zdravotním problémům, jako jsou obezita, cukrovka nebo srdeční onemocnění.

Po projevení příznaků léčba trvala zhruba pět dní. Pfizer studii přerušil díky velké účinnosti léků a má v plánu předložit informace o úspěšnosti americkým regulačním orgánům.

Související obsah

"Doufali jsme, že máme něco mimořádného. Málokdy se stane, že léky mají při testech téměř 90% účinnost a 100 % chrání před smrtí," vyjádřil se Mikael Dolsten, vědec společnosti Pfizer.

Podle odborníků však zůstane nejvíce účinnou volbou nechat se očkovat. Vzhledem k tomu, že stále je řada lidí, kteří nejsou očkovaní, bude tento lék zlomovým v zabránění budoucích vln epidemie.

Pilulku začala společnost vyvíjet už při vypuknutí epidemie onemocnění SARS v Asii v roce 2003. Vloni se společnost rozhodla se k výzkumu vrátit s ohledem na to, že si jsou viry způsobující SARS a covid-19 podobné.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz