Koronavirus

Běžná rýma, anebo covid? Odlišit se dají jen jedním způsobem, říká lékařka

Běžná rýma, anebo covid? Odlišit se dají jen jedním způsobem, říká lékařka
Zdroj: Profimedia

V Česku řádí respirační onemocnění a ordinace praktických lékařů mají nával pacientů. Ti potřebují zjistit, jestli je trápí jen obyčejná viróza, anebo mají covid, který znamená nástup do karantény a hlášení rizikových kontaktů hygienické stanici. Rozpoznat infekci způsobenou koronavirem od jiných respiračních onemocnění lze podle lékařů bohužel pouze jediným způsobem, kterým je test. Na příznaky se spoléhat nelze.

Chřipka, covid-19 nebo jen obyčejné nachlazení. Podzim je obdobím, kdy ve velkém řádí respirační onemocnění a rýma a kašel jsou běžnou součástí společnosti. Zatímco ale s klasickou virózou má člověk na výběr, zda zůstat doma, nebo popíjet čaj s citrónem v práci, u covidu je pevně daný postup, který zahrnuje karanténu.

Je proto přirozené, že nás zajímá, jak efektivně poznáme, že jsme nakažení koronavirem, anebo nás trápí jiné respirační onemocnění. Lékaři ale v tomto ohledu dobré zprávy nemají. Sami doma toho totiž mnoho nezmůžeme.

"Podle klinického obrazu to nelze úplně rozeznat od jiných viróz. Ta infekce se projevuje hlavně jako horečnaté onemocnění podobné chřipce. Bolest kloubů, svalů, teplota. Nicméně existuje široké spektrum málo příznakových lidí. Ti mají třeba jenom hodně ucpaný nos, škrábe je v krku," řekla redakci TN.cz praktická lékařka Ludmila Bezdíčková.

Související obsah

​"To, co se hodně objevuje, je ztráta čichu a chuti. Původně se říkalo, že u delta varianty je to méně časté, ale já vidím, že to lidé zase hodně hlásí. Ten příznak tam je, ale zase není u všech a samozřejmě ztráta čichu a chuti se může vyskytovat i u jiného zánětu dutin. To teď taky vidíme docela často," vysvětluje Bezdíčková.

Existuje tak podle ní jediný způsob, jak s jistotou určit, zda má někdo covid, a to je test. "Pro mě je nejjednodušší ty lidi otestovat a řídit se algoritmem, který je i na webu ministerstva zdravotnictví, který říká, že každou respirační infekci, dokud nevyloučíme covid, považujeme za možný covid," uvedla lékařka.

Test si mohou lidé udělat i sami doma a Bezdíčková tento postup vítá, pokud se pacienti potřebují rychle zorientovat. Spoléhat se příliš na výsledek ale nedoporučuje. I kvalitní samotest z lékárny je stále oproti PCR testu nepřesný.

Související obsah

​"Negativní test tu infekci zcela nevyloučí, ale když náhodou vyjde pozitivně, tak moje zkušenost u pacientů je, že to většinou skutečně je covid," prozradila.

Příznaky, při kterých je nutné zpozornět

Mezi další časté příznaky covidu, které mohou lidé poměrně dobře léčit sami doma, patří zimnice, bolest hlavy, průjem či zvracení. Existuje ale celá řada dalších příznaků, při kterých už je lepší zpozornět a které mohou být důvodem přijetí do nemocnice, upozorňuje Společnost všeobecného lékařství (SVL).

Mezi tyto symptomy patří pocit nedostatku vzduchu, namáhavé či zrychlené dýchání, zchvácenost, dehydratace a neschopnost přijímat tekutiny, horečka nad 38,3 stupně Celsia, která příliš nereaguje na léky snižující teplotu (například Paralen) či pulz nad 125 za minutu.

Pokud je dýchání velmi náročné a zadýcháváte se i při minimální námaze, cítíte bolest na hrudi, modrají vám rty či obličej, máte poruchy vědomí nebo jste zmatení, je potřeba okamžité lékařské pomoci. V takových případech SVL doporučuje volat záchranku.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz