Domácí

Mlékárny v Česku zdražují! Připlatíme si až o 10 procent navíc

Zdražování pokračuje. V příštím roce si v obchodech připlatíme i za mléko a mléčné výrobky. A to až o 10 procent. Důvodem jsou rostoucí ceny elektřiny, pohonných hmot i obalového materiálu. A zvýšit se bude muset i výkupní cena mléka od zemědělců.

Zemědělci zažívají cenový šok. Obrovský nárůst cen energií, pohonných hmot i krmiva se podle nich musí odrazit na výkupní ceně mléka. "Nákladová cena mléka roste v podstatě v celém roce 2021, ať je to nárůstem cen obilovin či veškerých krmných doplňků, včetně ceny práce," vysvětlil předseda ZD Pluhův Žďár Karel Bednář.

"Mléko roste už 13 měsíců. Za těch 13 měsíců to bylo 10,5 procenta," uvedl předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček.

Související obsah

Mlékárny teď vykupují od zemědělců jeden litr mléka v průměru za devět korun. "Nákladová cena je minimálně v úrovni 10 korun. Takže my bychom potřebovali, aby obchodní cena rostla o 10 až 15 procent," doplnil Bednář.

Kvůli rostoucím nákladům budou zdražovat i mlékárny. Ty navíc čelí obrovskému nedostatku obalového materiálu. "Některé obaly vůbec nejsou. To, co bylo do tří dnů, tak teď je do tří měsíců a něco je taky o 70 až 80 procent dražší," sdělil ředitel mlékárny Madeta Milan Teplý.

"Úplně všechny mlékárny čekají nějaké úpravy a změny cen. Je toho skutečně hodně, proč je potřeba, aby došlo ke zvýšení cen," řekl Kopáček.

Za mléčné výrobky si tak lidé v obchodech od nového roku připlatí o 10 procent. Čtyři základní mléčné výrobky: jogurt, máslo, mléko a sýr. Reportér TV Nova za ně zaplatil 117 korun. Od nového roku to bude ještě o 12 korun více.

Související obsah

Pokud náklady na výrobu dál porostou, mlékárny nevylučují další zdražování. "Bohužel musím říct, že ani těch 10 procent nemusí stačit," uzavřel Teplý.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Krátká zpráva

Americké tajné služby zjistily, že Rusko plánuje invazi na Ukrajinu

Rusko podle amerických tajných služeb plánuje možnou invazi na Ukrajinu, píše agentura AP. Mohlo by se tak stát už na začátku roku 2022. Do invaze by se zapojilo asi 175 000 vojáků, polovina z nich je už teď podle amerických tajných služeb rozmístěna okolo ukrajinských hranic. Cílem akce má být záruka od amerického prezidenta Joe Bidena, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Biden se v pátek zavázal, že pro ruského prezidenta Vladimira Putina velmi ztíží jakoukoli vojenskou akci, kterou by na Ukrajině chtěl provést. "Dávám dohromady to, co si myslím, že bude nejsmysluplnější soubor iniciativ, které velmi, velmi ztíží to, co Putin plánuje udělat a čeho se lidé obávají, že by mohl udělat," řekl Biden agentuře AP.

Píše se na Deník.cz