Domácí

Mlékárny v Česku zdražují! Připlatíme si až o 10 procent navíc

Zdražování pokračuje. V příštím roce si v obchodech připlatíme i za mléko a mléčné výrobky. A to až o 10 procent. Důvodem jsou rostoucí ceny elektřiny, pohonných hmot i obalového materiálu. A zvýšit se bude muset i výkupní cena mléka od zemědělců.

Zemědělci zažívají cenový šok. Obrovský nárůst cen energií, pohonných hmot i krmiva se podle nich musí odrazit na výkupní ceně mléka. "Nákladová cena mléka roste v podstatě v celém roce 2021, ať je to nárůstem cen obilovin či veškerých krmných doplňků, včetně ceny práce," vysvětlil předseda ZD Pluhův Žďár Karel Bednář.

"Mléko roste už 13 měsíců. Za těch 13 měsíců to bylo 10,5 procenta," uvedl předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček.

Související obsah

Mlékárny teď vykupují od zemědělců jeden litr mléka v průměru za devět korun. "Nákladová cena je minimálně v úrovni 10 korun. Takže my bychom potřebovali, aby obchodní cena rostla o 10 až 15 procent," doplnil Bednář.

Kvůli rostoucím nákladům budou zdražovat i mlékárny. Ty navíc čelí obrovskému nedostatku obalového materiálu. "Některé obaly vůbec nejsou. To, co bylo do tří dnů, tak teď je do tří měsíců a něco je taky o 70 až 80 procent dražší," sdělil ředitel mlékárny Madeta Milan Teplý.

"Úplně všechny mlékárny čekají nějaké úpravy a změny cen. Je toho skutečně hodně, proč je potřeba, aby došlo ke zvýšení cen," řekl Kopáček.

Za mléčné výrobky si tak lidé v obchodech od nového roku připlatí o 10 procent. Čtyři základní mléčné výrobky: jogurt, máslo, mléko a sýr. Reportér TV Nova za ně zaplatil 117 korun. Od nového roku to bude ještě o 12 korun více.

Související obsah

Pokud náklady na výrobu dál porostou, mlékárny nevylučují další zdražování. "Bohužel musím říct, že ani těch 10 procent nemusí stačit," uzavřel Teplý.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz