Naše Česko

Malý Honzík trpí následky gastroschízy. Rodičům pomáhá Dobrý anděl

Mezi časté vrozené vady dětí patří i gastroschíza, tedy defekt břišní stěny odhalující střeva. Tato vývojová porucha potkala i malého Honzíka, který navíc krátce po narození musel podstoupit hned tři náročné operace. Výsledkem je kratší tenké střevo zhruba o 40 cm. I této rodině dlouhodobě pomáhají Dobří Andělé.

"Chtěla bych všem dobrým andělům moc poděkovat, protože nikdy jsem si nemyslela, že my něco takového budeme potřebovat," řekla maminka Honzíka paní Renata Svatošová.

Dobří andělé rodinu Svatošů podrželi v té nejtěžší životní chvíli. Odměnou jim může být úsměv malého Honzíka. Právě on se s životem popral už v prvních minutách po narození. Ještě se na světě ani nerozkoukal a už musel na operační sál, kde mu lékaři sešili bříško. Sotva se po operaci ohřál doma, musel znovu do nemocnice.

Související obsah

"Tam zjistili, že Honzík má neprůchodnost střev vlivem pooperačních srůstů. Takže Honzíka po třech týdnech po narození znovu operovali. Honzík se vrátil ze sálu asi po třech hodinách s vývodem z tenkého střeva," popsala maminka Renata.

Rodiče Honzíka si mysleli, že má už konečně vyhráno, jenže se pořádně mýlili. "Po pěti dnech se Honzíkovi znovu nafouklo bříško a musel znovu na sál. A tam už nám řekli, že je na tom Honzík špatně," doplnila paní Renata.

Výsledkem všech komplikací je syndrom krátkého střeva. "To znamená, že jeho tenké střevo je zhruba o 40 cm kratší, než by mělo být. Vlivem toho střevo nedokáže pojmout všechny živiny tak, jak by mělo," vysvětlila Renata.

Kromě klasické stravy proto musí dostávat skrze trubičku do žíly umělou výživu. Připravit takový energetický koktejl je extrémně náročné. Musí se dodržet přísná hygienická opatření. Sebemenší zánět by totiž Honzíka mohl stát život.

Související obsah

Rodina příspěvky dobrých andělů používá třeba na speciální příkrmy nebo plenky, kterých Honzík kvůli onemocnění denně spotřebuje daleko víc než běžné miminko.

Dobrým andělem se můžete stát i vy. Stačí se pouze zaregistrovat na internetových stránkách www.dobryandel.cz.

ls, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz