Domácí

Slzy, pomalá řeč a smutný výraz. Miliardář Písařík poprvé na veřejnosti

Energetická společnost Bohemia Energy, která v říjnu ukončila činnost a přestala dodávat plyn s elektřinou téměř milionu Čechů, svolala v pondělí tiskovou konferenci k situaci ve firmě. Na té vystoupil také zakladatel společnosti miliardář Jiří Písařík, který konec firmy přirovnal k pohřbu blízkého člověka a neubránil se dokonce ani slzám.

Jiří Písařík dorazil na tiskovou konferenci v očividně velmi špatném psychickém rozpoložení. Své vyjádření zahájil slovy, že Bohemia Energy budoval dlouhých 16 let a její konec by přirovnal k pohřbu blízkého člověka. "Především si myslím, že si naši zákazníci zaslouží omluvu, a to za to, že jsme to všechno nedokázali. Je nám velmi líto, že musí v současné době řešit komplikace, které řeší, a že se zlobí," řekl Písařík.

Písařík po celou dobu mluvil velmi pomalu, zadrhával se a dokonce se ke konci nevyhnul ani slzám. "Chtěl bych vás ujistit, že děláme všechno proto, abychom firmu zavřeli slušně a nezůstaly po nás žádné dluhy," řekl miliardář roztřeseným hlasem.

Konec firma oznámila 13. října, zlomový byl podle Písaříka den předtím, kdy dle jeho slov došlo "k velkému podrazu bank". "Zlom nastal 12. října. Na ten okamžik asi dlouho nezapomenu. 25 bankéřů přišlo na jednání, kdy jste neočekávali, že by měly být nějaké problémy, a sdělili nám, nejenže neprodlouží, ale přišli i s oddělením vymáhání," dodal Písařík. 

Související obsah

​Bohemia Energy už krátce po oznámení o ukončení činnosti uvedla, že dostojí všem svým závazkům vůči zákazníkům, zaměstnancům, bankám i dodavatelům. Zároveň odmítla tvrzení, že by zkrachovala. Kvůli konci společnosti si zhruba 900 tisíc zákazníků muselo vyhledat nového dodavatele energií. Kdo tak ještě neučinil, je chráněn tzv. dodavatelem poslední instance, tedy hlavním distributorem pro dané území. Ten sice dodávky energií zajistí, Češi si ale za jeho služby velmi výrazně připlatí.

Rychlý konec Bohemia Energy zkritizoval i premiér Andrej Babiš (ANO). Ten firmu obvinil z podvodu a oznámil nutnost změny zákona, aby se podobná situace už nemohla opakovat. Zároveň požádal energetický úřad, aby zastropoval cenu v přechodném období tak, aby byla únosná pro poškozené spotřebitele.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) později podal dokonce trestní oznámení na společnost. Za důvod označil nabízení služeb v době ukončování činnosti, účelové převádění majetku mezi společnostmi a snahy o převedení soukromého majetku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz