Ekonomika

Dodavatelé energií vrací Písaříkovi úder. Tohle jsou jejich reakce na kritiku

Dodavatelé energií vrací Písaříkovi úder. Tohle jsou jejich reakce na kritiku
Zdroj: ROBERT KLEJCH CNC/ Profimedia

Většina dodavatelů poslední instance (DPI) kritizuje pondělní slova majitele Bohemia Energy Jiřího Písaříka, který na tiskové konferenci řekl, že za současnou situaci bývalých zákazníků jeho firmy mohou všichni, jen ne firma samotná. Podle DPI je ale vina pouze a jen na straně společnosti, která se v říjnu rozhodla ukončit činnost.

Firma Bohemia Energy musela v říjnu ukončit svou činnost a její majitel Jiří Písařík ve svém prvním projevu po třech týdnech označil za hlavní viníky banky. Společnosti v problémech prý nečekaně odmítly pomoci. Jeho další kritika pak směřovala na tzv. dodavatele poslední instance, kteří po ukončení činnosti společnosti najednou převzali 900 tisíc jejích bývalých klientů.

DPI má fungovat jako ochrana pro klienty zkrachovalých dodavatelů energií a zajistit, aby znenadání nepřišli o plyn a elektřinu. Nevýhodou této instituce jsou zejména vysoké zálohy, které se rozpočítávají do půl roku, místo obvyklých dvanácti měsíců.

Jenže postupy DPI se Písaříkovi znelíbily. Dodavatelům vyčetl, že zneužili své role a na zákaznících v nouzi se snaží vydělat. "Ani přinejmenším jsme nečekali, co přijde potom. Přemrštěné ceny, přemrštěné zálohy. To, jakým způsobem DPI zneužije institut a jak se k zákazníkům zachovali, to nemá obdoby," kritizoval Písařík.

Související obsah

​Dodal také, že podle něj selhal hlavně dohled nad DPI, na což vzápětí zareagoval Energetický regulační úřad. "Ze strany pana Písaříka jde o zarážející neznalost nebo hrubý alibismus, pokud tvrdí, že nevěděl, čemu vystaví své klienty," komentoval ERÚ.

A na slova Písaříka reagovali i samotní dodavatelé poslední instance. Podle většiny z nich se snaží vedení firmy akorát házet vinu na někoho jiného.

ČEZ: Viníci jsou všichni, jen ne Bohemia Energy

"Podle vyjádření Bohemia Energy mohou za současnou situaci jejich bývalých zákazníků všichni, jen ne Bohemia Energy: situace na trzích, banky, ostatní energetické firmy nebo stát. Je to přitom přeci úplně obráceně. Bohemia Energy zklamala stovky tisíc lidí, kteří s nimi podepsali smlouvy. Tato firma smlouvy vypověděla v nejhorší možný okamžik – tedy v době extrémně vysokých cen energií a před topnou sezonou. Nechala své zákazníky na holičkách a nyní kritizuje to, že všichni ostatní dělají, co mohou, aby se o ně postarali," reagoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Ceny v DPI se podle něj přesně drží legislativy a jsou i kontrolovány Energetickým regulačním úřadem. "Na těchto zákaznících letos nevyděláme nic a ani v příštím roce," dodal.

Související obsah

​E.ON: Pro klienty děláme maximum

A podobně reagovala i společnost E.ON. "Naprosto odmítáme tvrzení Bohemia Energy o tom, že bychom zneužívali našeho postavení dodavatele poslední instance. Své povinnosti dodavatele poslední instance jsme převzali okamžitě, když to bylo třeba, a postarali jsme se ze dne na den téměř o 200 000 klientů. Od začátku jasně a transparentně komunikujeme, jak vypočítáváme cenu za energie pro klienty v režimu DPI, navíc cena DPI podléhá kontrole ze strany regulátora a může obsahovat jen jasně vymezené položky a náklady. Z porovnání cen pro DPI zákazníky je patrné, že naše ceny pro klienty v DPI jsou za říjen v rámci dodavatelů DPI nejnižší," reagoval mluvčí společnosti Roman Šperňák.

Zálohy pro zákazníky v režimu DPI prý firma nastavila tak, aby to pro klienty nebyl cenový šok. "I proto jsme se s ERÚ a MPO domluvili, že nebudeme zákazníkům měnit zálohy na měsíc listopad, ani prosinec, protože v našem případě jsme je vzhledem k situaci na trhu měli nastaveny nízko a férově hned od začátku," dodal mluvčí.

Innogy: Kvůli BE jsou v krizi zákazníci i stát

Zhruba 240 tisíc domácností po Bohemia Energy má na starost firma innogy. Společnost tvrdí, že dělá vše pro to, aby se na počátku topné sezóny neocitli lidé bez životně důležitých energií. "Je smutné komentovat výroky a obvinění firmy, která uvrhla milion zákazníků, energetický trh i český stát do krizové situace. Innogy se od 17. října snaží pomáhat stovkám tisíc zákazníků, kteří se nezodpovědným jednáním některých dodavatelů ocitli ve složité situaci a spadli do režimu DPI," komentoval mluvčí Martin Chalupský.

Upozornil, že společnost dodává za ceny, které odpovídají nákupním cenám na velkoobchodních trzích. "Ve chvíli, kdy BE ukončila dodávky, byly na letošních maximech. Ceny zemního plynu byly v říjnu čtyřnásobné oproti lednu letošního roku. Ceny stanovené pro režim DPI jsou věcně usměrňované a podrobně jsme je konzultovali s ERÚ. Ceny kalkulujeme férově podle aktuálního vývoje na evropských trzích a od počátku režimu DPI jsme je už několikrát snížili, protože v posledních týdnech cena mírně klesala," dodal Chalupský.

PRE: Nestojí to za komentář

Společnost PRE se odmítla kritiku jakkoliv zabývat. "Výroky pana Písaříka nebudeme nijak komentovat," sdělil pouze jedinou větou mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec.

Bývalí klienti Bohemia Energy Písaříkovi nevěří:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz