Zajímavosti

Válejí se vám v peněžence britské mince? Může se mezi nimi skrývat poklad

Válejí se vám v peněžence britské mince? Může se mezi nimi skrývat poklad
Zdroj: Getty Images/ Coin Hunter

Byli jste na dovolené ve Velké Británii a v peněžence vám zůstalo pár liber? S trochou štěstí tak můžete patřit mezi lidi, ke kterým se dostala vzácná dvoulibra z roku 2014 s chybnou ražbou. Tento exemplář se prodává i za více stonásobek své nominální hodnoty. Nedávno se dokonce jedna mince v aukci vydražila v přepočtu na koruny za zhruba 35 tisíc.

Dvoulibrových mincí, na kterých je vyobrazen britský vojevůdce lord Horatio Kitchener a které britská mincovna vydala v roce 2014 při příležitosti stého výročí první světové války, existuje téměř šest milionu. Zatímco hodnota většiny z nich činí dvě libry (necelých 60 korun), jsou mezi nimi i vzácné kousky, které vznikly chybou ražby.

Mnoho předmětů se chybou při výrobě stává bezcennými zmetky, u mincí a bankovek je to právě naopak. To je příklad právě i dvoulibry s lordem Kitchenerem, která se podle britského deníku The Mirror nedávno při aukci na webu eBay prodala za 1200 liber, což vychází na více než 35 tisíc korun.

Související obsah

​Jak deník dodává, šlo zřejmě o mimořádnou situaci, protože většina těchto mincí se prodává za daleko nižší cenu. Při výborném stavu si ale můžete přijít na pořádný balík. Britská organizace Coin Hunter dvoulibru z roku 2014 s chybnou ražbou ocenila na 500 liber (necelých 15 tisíc korun). Za tuto cenu totiž byla prodána v aukci v březnu 2020.

Mince je stále v oběhu, ačkoliv se neví, o kolik kusů se jedná. Poznat se dá poměrně snadno. Na zadní straně, kde je vyobrazena královna Alžběta, by měla mít mince vyražen nápis, jehož součástí je i její hodnota, tedy "two pounds". Pokud tam tato dvě slova chybí, jedná se o chybnou ražbu a dvoulibra patří mezi vzácné.

Rozdíl je patrný na obrázku níže, kdy horní mince je bez chyby, zatímco spodní má chybnou ražbu.

Error £2: 2014 First World War Centenary Check your coins, an article is about the be published by The Sun - if you...

Posted by Coin Hunter on Wednesday, August 18, 2021

Vzácných mincí a bankovek je po celém světě nespočet. I v Česku existuje řada exemplářů, po kterých sběratelé touží a které se dají prodat za slušný peníz. O vzácné desetikoruně z roku 1993 jsme psali již několikrát, jedna z nich byla letos vydražena za více než 200 tisíc korun.

Za statisíce je možné prodat i dvoustovku taktéž z roku 1993. Na sobě má nápis Republique du Zaire a podle odborníků je opravdu velmi vzácná.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý rektor Zima bude kandidovat na prezidenta

Exrektor Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Zima se rozhodl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Potvrdil to redakci TN.cz. "Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima.

Píše se na Deník.cz