Ekonomika

Písařík se omluvil zákazníkům Bohemia Energy. Vyúčtování by měli dostat do Vánoc

Vedení skupiny Bohemia Energy, která v říjnu ukončila činnost a přestala dodávat plyn s elektřinou téměř milionu klientů, svolalo tiskovou konferenci k situaci ve firmě. Účastnil se jí i majitel společnosti Jiří Písařík, který konec společnosti přirovnal k pohřbu blízkého člověka. Omlouval se klientům za vzniklé komplikace a uvedl, že vyúčtování by všichni zákazníci měli mít ideálně do Vánoc. Dále prohlásil, že společnost podrazily banky, které jí nedodaly přislíbenou pomoc a naopak začaly vymáhat peníze.

Tisková konference Bohemia Energy se neobešla bez emocí. "Jsou to tři týdny od doby, kdy jPÍSAŘÍK

sme museli udělat to těžké rozhodnutí a jak vidíte, stále ještě nejsem schopný o tom mluvit," zahájil brífink majitel společnosti Jiří Písařík. "Je to, jako kdybyste pohřbívali někoho blízkého," dodal a omluvil se všem klientům za vzniklé problémy. "Omluvu si zaslouží naši zákazníci za to, že jsme to celé nedokázali. Je nám velmi líto, že musí řešit takové komplikace, jaké řeší a naprosto chápu, že se zlobí," dodal.

Konec firma oznámila 13. října, zlomový byl podle Písaříka den předtím, kdy dle jeho slov došlo "k velkému podrazu bank". "Zlom nastal 12. října. Na ten okamžik asi dlouho nezapomenu. 25 bankéřů přišlo na jednání, kdy jste neočekávali, že by měly být nějaké problémy, a sdělili nám, nejenže neprodlouží, ale přišli i s oddělením vymáhání," kritizoval Písařík. 

Tvrdí, že v minulosti platila firma vše, co banky žádaly. "V okamžiku, kdy jsme je potřebovali, byl najednou konec. Taková byla situace," upozornil. Když v červenci začala Bohemia Energy jednat s klubem financujících bank, aby mohlo být navýšeno provozní financování, popřípadě prodlouženo financování stávající, banky prý projevily zájem. 12. října ale vše bylo najednou jinak. 

Související obsah

​Protože firma neměla finanční prostředky, oznámila ukončení činnosti. "Jakékoliv další pokračování by definitivně znamenalo insolvenci, což považuji za nejhorší možné řešení celé situace," upozornil Písařík s tím, že zákazníkům by se tak nevrátily přeplatky a vznikly by další škody.

Dlouhotrvající extrémní ceny energií vedly k tomu, že jeden z největších dodavatelů energií v Česku oznámil 13. října konec dodávek plynu a elektřiny. Zhruba 900 tisíc zákazníků si tak muselo vyhledat nového dodavatele energií.

Kdo tak ještě neučinil, je chráněn tzv. dodavatelem poslední instance (DPI), tedy hlavním distributorem pro dané území. Ten sice dodávky energií zajistí, Češi si ale za jeho služby výrazně připlatí. Experti i členové vlády několikrát vyzvali, aby lidé co nejdříve přešli jinam. Za největší problém označili zejména vysoké zálohy, které se u DPI rozpočítávají do půl roku, místo obvyklých dvanácti měsíců.

Související obsah

Způsob fungování DPI Písařík zkritizoval. Zamýšlel se nad tím, jak je možné, že mají zisk, který by mít neměly. Podle něj selhal hlavně dohled nad DPI. "Získali zdarma najednou 900 tisíc zákazníků," upozornil s dodatkem, že ceny jsou podle něj přehnaně vysoké. Velkým odběratelům energií už majitel Bohemia Energy nabídl převod pod firmu Amper Market a přislíbil, že zajistí nasmlouvané dodávky energií výměnou za to, že po něm nebudou požadovat náhradu škody. "V okamžiku, kdy dodáme energie zákazníkům, její provoz ukončíme. Očekávám, že to bude někdy v roce 2022," upozornil.

Podle Písaříka se současně pracuje i na vyúčtování klientům a vyplácení přeplatků. Sdělil, že zpracovat se musí 1,2 milionu faktur zákazníkům v extrémně krátké době. "Technicky schopni budeme toto udělat do konce roku 2021 tak, aby do Vánoc všichni zákazníci měli vyúčtování," přislíbil Písařík.

Písařík: Žádný majetek nevyvádím a nepodvádím

Na rychlý konec Bohemia Energy reagoval i premiér Andrej Babiš (ANO). Ten firmu obvinil z podvodu a oznámil nutnost změny zákona, aby se podobná situace už nemohla opakovat. Zároveň požádal energetický úřad, aby zastropoval cenu v přechodném období tak, aby byla únosná pro poškozené spotřebitele.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) později podal dokonce trestní oznámení na společnost. Za důvod označil nabízení služeb v době ukončování činnosti, účelové převádění majetku mezi společnostmi a snahy o převedení soukromého majetku. "Žádný trestný čin jsme neudělali," reagoval Písařík. Ministra za tento krok zkritizoval. Prohlásil, že je napadán navzdory tomu, že se snaží nezanechat po sobě žádné dluhy.  

Co se převádění osobního majetku týče, Písařík označil toto obvinění za nesmyslné. "Jedná se o nemovitosti, které vlastním a ve kterých bydlím. Ve kterých bydlí rodina a moji rodiče. Okolo té štvanice, se z těchto nemovitostí stalo žádané safari pro všechny, kteří chtějí vidět Písaříka naživo," reagoval. Prý nechtěl, aby každý v katastru nemovitostí snadno našel jeho bydliště. "Jediné, co se změnilo, že z fyzické osoby tyto nemovitosti vlastním jako právnická osoba," dodal Jiří Písařík.

Odmítl i tvrzení, že Bohemia Energy by vyváděla energie, aby krátila klienty. "Snažili jsme se zajistit dodávky pro Amper Market, kde jsou zákazníci typu nemocnice, teplárny, kam jsme potřebovali ty energie dodat," sdělil.

Na záznam tiskové konference se podívejte ZDE: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz