Domácí

Písařík exkluzivně: Pořád jsme věřili, že to zvládneme

Majitel společnosti Bohemia Energy Jiří Písařík v pondělí poprvé promluvil o ukončení činnosti jeho firmy, která dodávala energie skoro milionu odběratelů v České republice. Nejdříve se omluvil na tiskové konferenci, poté poskytl exkluzivní rozhovor televizi Nova. Písařík podle jeho slov až do poslední chvíle věřil tomu, že Bohemia Energy situaci nějak zvládne. V rozhovoru popřel, že by se firma pouštěla do jakéhokoliv risku.

Konec firma Bohemia Energy ohlásila 13. října. Podle jejího majitele Jiřího Písaříka až do poslední chvíle její vedení věřilo, že se situace nějak zvládne. Jenže to se nestalo a o dodavatele zničehonic přišlo skoro milion českých odběratelů.

Podle Písaříka nebyla nákupní strategie firmy stavěna jen pro lepší časy. "Model fungoval 15 let v nezměněné podobě, za tu dobu jsme viděli mnoho výkyvů cen energií a Bohemia Energy je v klidu ustála. Ten model byl poměrně robustní," řekl v exkluzivním rozhovoru pro televizi Nova Písařík.

První náznaky problémů okolo zvyšování ceny energií se objevily v létě. "Už v létě jsme viděli, že ceny energií pomalu rostou. Všichni analytici, dokonce i analytici těch dominantních dodavatelů, všichni svorně tvrdili, že jsme na stropě, že není možné, aby ceny energií rostly dále. My jsme byli v tu chvíli ještě dostatečně silní, abychom takový skok nahoru přestáli. Tam problém stále ještě nebyl," vzpomínal Písařík.

Související obsah

Čtyřiačtyřicetiletý podnikatel tvrdí, že až do poslední chvíle konec firmy neočekával. "Až do toho 12. října jsme neočekávali, že bychom měli podnikatelskou činnost ukončit. Na Slovensku situace byla jiná, tam jsme věděli, že situace bude složitější. Jak říkám, plnili jsme požadavky bank, které po nás chtěly, abychom se zbavili neziskového Slovenska, a to jsme udělali. Ale jak říkám, ten výkyv byl masivní," řekl Písařík a dodal, že v ten den jeho firmě banky odmítly poskytnout financování.

"Cítil jsem se špatně. To bylo to poslední, co v zásadě zbývalo na to, abychom museli říct, že ty dodávky prostě dál pokračovat nemohou. Nám odmítli poslední dva investoři dát nabídku a v zásadě to poslední, co nám zbývalo, byly ty banky. Stále jsem věřil, že budou natolik rozumní, že nám to financování poskytnou i navýší. To by nám dalo další čas, i kdyby to nebylo v maximální možné míře, jako jsme potřebovali," řekl Písařík s tím, že už nedostali ani hodinu na to, aby situaci vyřešili.

Ve středu 13. října si odběratelé vyslechli zdrcující zprávu o ukončení činnosti Bohemia Energy a mnoho lidí muselo začít řešit nesnadnou situaci spojenou s vysokými zálohami a sháněním nových dodavatelů energií. "Neuměli jsme si ani zdaleka představit, co nastane, když zákazníci přejdou do režimu DPI. Očekávali jsme, že to bude obdobné jako na Slovensku, protože ty trhy jsou velmi obdobné. Tam se jednalo o 300 tisíc zákazníků a vše se zvládlo. Bez front na pobočkách a nesmyslných záloh," uvedl Písařík s tím, že si rozdílné situace vysvětluje lepší slovenskou legislativou.

Související obsah

Bohemia Energy se teď soustředí na vracení záloh svým klientům. "Uvědomujeme si, že zákazníci dnes čelí příšerným situacím. Že na ně najednou spadla tíha těch ohromných záloh. To je samozřejmě příšerné, já naprosto chápu, že se na nás zlobí. My se teď hlavně soustředíme na to, aby zákazníci dostali zpátky svoje přeplatky, to je teď klíčový úkol. Ti zákazníci si samozřejmě zaslouží naši omluvu a my se za to omlouváme," řekl Písařík. Podle interních propočtů by firma měla údajně mít dost peněz na vrácení přeplatků.

Od té doby, co firma ukončila činnost, prý Písařík pracuje 17 hodin denně. "Pořád jsme věřili, že to nějak zvládneme. Věděli jsme, že je situace zlá, ale pořád jsme věřili, že jsme dostatečně silní," dodal Písařík v rozhovoru pro televizi Nova.

Jiří Písařík poskytl TV Nova exkluzivní rozhovor:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz