Počasí

Výbuchy na La Palma doprovází i blesky. Ovlivní počasí v Česku?

Výbuchy na La Palma doprovází i blesky. Ovlivní počasí v Česku?
Zdroj: TV Nova

Sopka na Kanárských ostrovech běsní už dva měsíce. Během sopečné erupce Cumbre Vieja na La Palmě byly pozorovány i blesky. Podle odborníků mohou výbuchy sopek ovlivnit klima dokonce na několik let.

Blesky jsou časté u sopečných výbuchů s velkým množstvím prachu. Jejich vznik je zatím popsán dvěma mechanismy. První je tzv. "na sucho", tedy bez přítomnosti vodních kapek nebo ledu. Částice popela nebo kamení létají vysokou rychlostí do vzduchu a třou se o sebe, vzniká tak statická elektřina. Druhý vznik blesku je stejný jako u konvektivních bouří.

Vyvržený popel a sopečný plyn, který se dostane pouze do troposféry, je během několika týdnů vymytý deštěm a ovlivňuje tak počasí pouze krátkodobě a v blízkém okolí sopky. Ovšem ve druhé polovině října se i nad Českou republikou objevil oblak oxidu siřičitého, který pocházel právě z erupce sopky na Kanárských ostrovech. A tento jev by se mohl opakovat i v budoucnu.

Související obsah

Ve stratosféře jsou sopečné částice schopné vydržet dlouhodobě a rozšířit se na velké vzdálenosti. Působením slunečního záření a vlhkosti se přeměňují v síranový aerosol, který následně pohlcuje sluneční záření, a tím ochlazuje klima. Ve stratosféře tyto částice mohou vydržet až tři roky, a proto velké výbuchy sopek mohou ovlivnit klima i na několik let.

I vzdálené sopky už v minulosti počasí u nás ovlivnily. V roce 1783 vybuchla na Islandu sopka Laki. V Čechách pak byl rok bez léta a studená zima končila tragickými povodněmi. O sto let později vybuchla v jihovýchodní Asii sopka Krakatoa, což na našem území také znamenalo deštivý a poměrně studený rok.

Podívejte se na krátké video, které jev vysvětluje:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz