Domácí

Město už nechce čekat na stát. Bývalým klientům Bohemia Energy pomůže samo

Město Mladá Boleslav začne od středy poskytovat bezúročné půjčky bývalým klientům Bohemia Energy, kterých se dotýká skokové zvýšení záloh za energie. Půjde o vybranou skupinu těch nejzranitelnějších obyvatel.

Velká zasedací místnost mladoboleslavského magistrátu se v úterý předělávala na Centrum energetické pomoci. "Zítra (ve středu, pozn. red.) ráno to tady očekáváme v plné polní. Budou tam čtyři děvčata a další dvě s nimi budou sepisovat žádosti o půjčky, dohody a co budou ti lidé potřebovat," prozradila vedoucí správního odboru magistrátu Marie Bičáková.

"Já jsem měl zálohu 1670 korun a teď u innogy chtěli zálohu 6800 korun. Je to drahý," svěřil se televizi Nova jeden z bývalých klientů Bohemia Energy. Mladoboleslavská radnice už prý nevydržela čekat, než se vláda rozhoupe, a proto přišla s vlastní nabídkou.

Související obsah

​Lidem pomůže s přechodem k novým dodavatelům energií, poradí se smlouvami, těm nejchudším půjčí peníze, a to bez úroku. Podmínkou je být obyvatelem Mladé Boleslavi.

"Bude to pro seniory, kteří pobírají starobní důchod, pak pro invalidní důchodce, pro samoživitele, kteří se starají alespoň o jedno dítě nezletilé, a pro rodiny, které čerpají dávky hmotné nouze a příspěvek na bydlení," vysvětlil primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS). 

"Máme takový odhad, že by to mohlo být více než 3000 domácností. Z toho předpokládáme, že zhruba 600 rodin by mohla dosáhnout na tu půjčku," dodal.

Související obsah

​Třeba paní Hájkové by se bývala taková pomoc hodila. Před dvěma týdny si kvůli ukončení činnosti Bohemia Energy musela půjčit 60 tisíc a teď to splácí i s úroky. "Půjdu si vzít půjčku, abych měla na zaplacení za dodávky plynu. Abych měla na energie, abych to měla z krku a abych nebyla nějakej dlužník," svěřila se na konci října televizi Nova paní Hájková.

Radnice zatím na bezúročné půjčky uvolnila 6 milionů korun. Připravena je poskytnout až 5x tolik, pokud to bude potřeba. Bezúročné půjčky bude město se svými obyvateli uzavírat na dobu jednoho roku až tří let.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz