Domácí

Objednáváte levné zásilky z Číny? Celníci odpovídají na časté otázky

Objednáváte levné zásilky z Číny? Celníci odpovídají na časté otázky
Zdroj: TV Nova

Už před pandemií si Češi zamilovali nakupování na internetu. Mnozí využívali i nákupy levného zboží z asijských e-shopů. Ti ale musí letos řešit výraznou překážku, kdy i ty nejlevnější zásilky nově podléhají povinnosti odvést za ně DPH. Co to pro zákazníky znamená a jak na to, poradili celníci.

Nákupy vánočních dárků jsou v plném proudu a dá se očekávat, že stejně jako minulý rok, i letos zvolí mnoho lidí k nákupu dárků e-shopy. Velká část z nich pak bude nakupovat i ze zahraničí, a to například populární levné zásilky z Číny.

Oproti minulým Vánocům to ale bude komplikovanější. Jelikož se letos změnily podmínky Evropské unie pro dovoz zboží, i na malé balíčky do 22 eur se nyní vztahuje DPH a clo. 

Od října platí povinnost podávat elektronické celní prohlášení ke všem zásilkám ze zemí mimo Evropskou unii. Jak při podání celního prohlášení postupovat? Po objednání zásilky si poznamenejte údaje. Zajímá vás především podací číslo zásilky, údaje o dodavateli, hrubá hmotnost a IOSS číslo (to se týká zboží nad 150 eur). Údaje poté vyplníte do aplikace eCeP, která vám vypočítá výši DPH. To je pak nutné uhradit ještě před převzetím zásilky.

Pokud vám zásilka přijde do schránky, už nic nemusíte řešit. Znamená to, že váš balíček byl na celnici již propuštěn.

Související obsah

​Občas se stává, že cena za proclení a DPH je vyšší než cena samotné zásilky. Takovou zásilku můžete odmítnout. "Pokud byla zásilka propuštěna na váš účet ze strany České pošty, na základě řádného zmocnění, pak samozřejmě musíte uhradit daň. To samotné doručení a zastupování je poskytování služby ze strany České pošty. Případné další poplatky spojené s doručením zboží jsou záležitostí toho samotného dopravce a v tomto ohledu je třeba s ním komunikovat. Nicméně zásilku skutečně můžete odmítnout a nemusíte ji převzít," říká metodik celního řízení Richard Vesecký.

Pokud objednáváte zásilky z Číny a jméno odesílatele a informace o něm jsou v čínštině, je potřeba před zadáváním do eCeP převést údaje do latinky. Nejlepší je kontaktovat samotného obchodníka, aby vám údaje do latinky přepsal, lze ale použít i překladač. Je však důležité mít na paměti, že za správnost údajů odpovídáte vy sami.

Někdy se může stát, že s vámi obchodník přestane komunikovat a vy neznáte údaje potřebné k vyplnění prohlášení. V takovém případě se zkuste obrátit na dopravce.

Co se eCeP ještě týká, nemůže zde prohlášení podat cizinec. Je ale možné, aby jej podal i jiný člověk, který má k balíčku potřebné informace.

Související obsah

​Pokud vám dopravce sdělil, že se zásilka nachází v celním skladu, ještě to nemusí znamenat, že se jedná o sklad provozovaný celním úřadem. "Zpravidla se jedná o sklad provozovaný některým z dopravců. Obdobně to platí i pokud se zboží nachází v tzv. dočasném skladu," komentuje Vesecký.

Někteří nakupující se snaží ušetřit čas, nervy a někdy i peníze tím, že zboží objednávají z evropských skladů čínských e-shopů. Pokud se zboží nacházelo v některém z evropských skladů, už se bere jako zboží, které přichází ze země EU. Takové sklady začal například hojně využívat čínský Aliexpress. Ale ne vždy je zboží v onom skladě v zemi EU skutečně dostupné a může se vám tak stát, že zásilka ve skutečnosti přijde ze země mimo EU. 

Některé e-shopy, například již zmíněný Aliexpres, se na zavedení povinnosti odvádět DPH připravily. DPH zákazník zaplatí už při koupi a celní náležitosti za něj řeší právě e-shop, respektive jeho logistická společnost a její český partner.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Krátká zpráva

Americké tajné služby zjistily, že Rusko plánuje invazi na Ukrajinu

Rusko podle amerických tajných služeb plánuje možnou invazi na Ukrajinu, píše agentura AP. Mohlo by se tak stát už na začátku roku 2022. Do invaze by se zapojilo asi 175 000 vojáků, polovina z nich je už teď podle amerických tajných služeb rozmístěna okolo ukrajinských hranic. Cílem akce má být záruka od amerického prezidenta Joe Bidena, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Biden se v pátek zavázal, že pro ruského prezidenta Vladimira Putina velmi ztíží jakoukoli vojenskou akci, kterou by na Ukrajině chtěl provést. "Dávám dohromady to, co si myslím, že bude nejsmysluplnější soubor iniciativ, které velmi, velmi ztíží to, co Putin plánuje udělat a čeho se lidé obávají, že by mohl udělat," řekl Biden agentuře AP.

Píše se na Deník.cz