Energetická krize v Česku

Češi se kvůli energiím zadlužují. Obětují i jídlo, říká obchodní zástupce

Češi se kvůli energiím zadlužují. Obětují i jídlo, říká obchodní zástupce
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

S postupující energetickou krizí se objevují další a další případy zoufalých lidí, kteří v režimu poslední instance nezvládají platit obří zálohy. Zkušenosti s tím má i obchodní zástupce dodavatelské firmy, jenž pravidelně naslouchá příběhům mnoha nešťastných lidí. Zasáhl ho zejména osud muže na vozíku s manželkou v důchodu.

Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Kam až jsou ochotni v případě nouze zajít, ale zaráží i obchodního zástupce z nejmenované dodavatelské firmy. "Pracuji jako obchodní zástupce v energetice již dva roky a to, co se děje, je opravdu neskutečné. Volají mi klienti, kteří už to nezvládají ani psychicky," přiznává TN.cz.

Aktuálně řeší trable páru ze středních Čech. Manželé nečekaně skončili u dodavatele poslední instance (DPI). Jenže místo pěti tisíc nyní mají platit zálohy hned 30 tisíc korun měsíčně. "Rodina je na tom v současnosti tak, že pán je na invalidním vozíku a paní je v důchodu. Začali se skládat celá rodina, aby zmíněnou částku dali dohromady," vysvětlil muž.

​Nejvíce ho prý zarazilo, co všechno dvojice udělala pro to, aby mohla peníze splatit. "Byli schopni včera poslat 25 tisíc korun půjčených po celé rodině s vědomím toho, že nebudou mít co jíst. To mě úplně dostalo," prozradil obchodník. "Pán mi večer brečel do telefonu, volali jsme si někdy do půl 10. do večera. A takových klientů mám víc," dodal.

Související obsah

​​​Konkrétně tomuto páru prý poradil, ať zaplatí pouze tu částku, na kterou jsou zvyklí. Doporučil, ať si nechají peníze i na ostatní poplatky a jídlo a vyčkají na konečné vyúčtování. "DPI jim zaslal upomínku na zbylou částku přesahující 20 tisíc korun," vysvětluje.

Aby lidé neřešili dluh dalším dluhem, doporučuje i Energetický regulační úřad (ERÚ). "Pokud člověk skutečně nemá na zaplacené zálohy, určitě by to neměl řešit rychlou (a nebezpečnou) půjčkou," varuje. "V první řadě se snažte spojit a dohodnout s dodavatelem. Vyzvali jsme všechny dodavatele poslední instance, aby v individuálních případech byli shovívaví a umožnili např. splátkový kalendář. Jestliže by dodavatel na dohodu nepřistoupil a vy jste nemohli zaplatit celou zálohu, doporučujeme zaplatit alespoň její část. Zákon neumožňuje odpojit odběrné místo po jedné neuhrazené platbě, o energie (kvůli jedné nezaplacené záloze) nepřijdete," dodává.

Nedoplatky se pochopitelně musejí nějak řešit. ERÚ ale doufá, že v tomto případě pomůže sociální systém. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v úterý představila některá řešení pro lidi v nouzi. Pokud (kvůli splácení energií) nemají na nájem, mohou kupříkladu zažádat o mimořádnou pomoc prostřednictvím úřadu práce.

Obecná rada ovšem zní, najít si co nejdříve náhradního dodavatele. To podle obchodního zástupce příbuzní ze středních Čech už udělali. "Rodina má již vybraného jiného dodavatele, který je připojí nejdříve 24. 11. 2021, ale ještě to není jisté," vysvětluje.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Krátká zpráva

Americké tajné služby zjistily, že Rusko plánuje invazi na Ukrajinu

Rusko podle amerických tajných služeb plánuje možnou invazi na Ukrajinu, píše agentura AP. Mohlo by se tak stát už na začátku roku 2022. Do invaze by se zapojilo asi 175 000 vojáků, polovina z nich je už teď podle amerických tajných služeb rozmístěna okolo ukrajinských hranic. Cílem akce má být záruka od amerického prezidenta Joe Bidena, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Biden se v pátek zavázal, že pro ruského prezidenta Vladimira Putina velmi ztíží jakoukoli vojenskou akci, kterou by na Ukrajině chtěl provést. "Dávám dohromady to, co si myslím, že bude nejsmysluplnější soubor iniciativ, které velmi, velmi ztíží to, co Putin plánuje udělat a čeho se lidé obávají, že by mohl udělat," řekl Biden agentuře AP.

Píše se na Deník.cz