Naše Česko

Zkrachují tisíce restaurací! Tahle zima rozhodne, varuje Zdeněk Pohlreich

Podle šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha může letos v zimě zkrachovat ještě dalších 10 až 20 procent restaurací a podniků. O tomto i dalších problémech promluvil ve čtvrtek v pořadu Naše Česko v rozhovoru s ekonomem Lukášem Kovandou.

Od minulého týdne mají restaurace povinnost kontrolovat bezinfekčnost. Někteří restauratéři poté přiznali, že počet zákazníků mírně poklesl. Může další z nich toto opatření položit. Zdeněk Pohlreich ale tuto zkušenost nemá. Podle něj jsou zákazníci disciplinovaní.

"Staří lidi to berou jako samozřejmost. V čase si lidi zvyknou jako si zvyknou na všechno," myslí si šéfkuchař. Podle něj je to dáno také českou historií. "Myslím si, že troška toho diskomfortu stojí za to, že podniky můžou být otevřené a není to tak drastické jako loni," doplnil Pohlreich.

Související obsah

Podle dat Dotykačky, která zaznamenává data za zhruba čtvrtinu gastronomických podniků v Česku, tak je zhruba čtvrtinový propad v prvním týdnu listopadu. Podle Kovandy se to vysvětluje i zhoršením počasí. "Faktorů je více, skončily zahrádky a počasí je horší. Ale já myslím, že si lidi zvyknou," říká Pohlreich. 

"Myslím si, že tahle zima rozhodne. Doufám, že procento restaurací, které ji nezvládnou, nebude vysoké. Ale kdyby to bylo 10 až 20 procent, tak bych se nedivil," řekl Pohlreich. "To jsou tisíce podniků v Česku, miliardy v investicích, je to celkem velký problém, si myslím," doplnil. 

Podle něj podnikům nepomůže ani nová vláda. "Neumím si představit, že se znovu nastartuje program, který by měl zachránit restaurace, nebo jim usnadnit život. Já s ničím takovým nepočítám," myslí si šéfkuchař.

Na reportáž z Televizních novin se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz