Domácí

Kontroly v restauracích váznou. O aplikaci Čtečka není zájem

Bezinfekčnost při vstupu do restaurací a dalších služeb se nekontroluje tak, jak ministerstvo plánovalo. Dokazují to aktuální data Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Aplikaci Čtečka, která má ke kontrole sloužit, nepoužívá prý ani polovina lidí, kteří by ji používat měli.

Od června je k dispozici zdarma aplikace Čtečka, která zkontroluje, zda má člověk platné potvrzení o očkování, prodělání nemoci nebo o negativním testu. Zhruba 100 tisíc provozovatelů služeb, jako jsou restaurace, hotely, sportovní zařízení, kadeřnice či kosmetičky, o ni ale zájem nejeví.

"Dle našich dat vidíme, že ji denně používá zhruba 11 tisíc lidí, což je docela málo na to, kolikrát by tato aplikace měla být používána," řekl Lukáš Trnka z Národní agentury pro komunikační a informační technologie.

Od pondělí mají bezinfekčnost kontrolovat i provozovatelé stravovacích zařízení, kterých je v Česku přibližně 30 tisíc. Zájem o aplikaci Čtečka tak mírně vzrostl. V úterý už ji použilo 38 tisíc uživatelů, před třemi týdny aplikaci používalo denně jen 6 000 lidí.

Související obsah

"Právě personál je odpovědný za to, že hosté, kteří jsou u něj, mají platný certifikát. Nestačí jenom položit otázku, máte platný, nebo neplatný doklad. Je opravdu potřeba použít tu Čtečku," vysvětlil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.

Platný QR kód od neplatného člověk nerozpozná. V jednom telefonu je možné mít neplatný certifikát o prodělaném testu, ve druhém platný certifikát o očkování. Vypadají stejně. Který je který lidé zjistí až při použití aplikace Čtečka.

"Jakmile aplikaci Čtečka zavřu, tak v tu chvíli se veškerá data smažou a nic v té aplikaci nezůstává," vysvětlil Trnka.

Provozovatelé služeb mohou od vývojářů zdarma získat zdrojový kód k aplikaci a zabudovat si ji například do stojanů nebo turniketů u vstupu do provozovny.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Objevilo se další ohnisko ptačí chřipky

Českem se dál šíří ptačí chřipka. Páté letošní ohnisko se nachází v Pardubickém kraji, konkrétně na kachní farmě v obci Lipoltice poblíž Přelouče. Společnost PERENA nahlásila postupný úhyn 380 kusů z celkem 3 500 chovaných kachen, uvedla v neděli Státní veterinární správa ČR. Vyšetření potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku typu H5N1, tedy o variantu potenciálně přenosnou na člověka. Veterináři zbývající drůbež nechají utratit.

Píše se na Deník.cz