Ekonomika

Guvernér ČNB vysvětluje růst úrokových sazeb. Chce lidem chránit úspory

Guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok se ohradil proti slovům premiéra v demisi Andreje Babiše, který ostře zkritizoval prudké zvýšení úrokových sazeb. Podle Rusnoka tento krok naopak pomůže mnoha lidem. Především zmírní dopad inflace na jejich úspory. ČNB navýšila úrokové sazby minulý týden, základní vzrostla na 2,75 %.

Zvýšení úrokových sazeb, k němuž došlo minulý týden, bylo nejvýraznější od roku 1997. Základní sazba vzrostla 1,25 % na 2,75 %. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) tento krok nazval fatální ránou pro českou ekonomiku. ČNB je podle něj na dobré cestě k zastavení hospodářského růstu.

"Pokud si pánové z ČNB myslí, že tímto zastaví růst ceny energií, ropy, plynu a emisních povolenek, tak jsou skutečně mimo. Ten, kdo toto jejich dobrodružství zaplatí, bude bohužel náš občan," nešetřil kritikou premiér.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok se proti kritice premiéra ohradil a zdůraznil fakt, že se jedná o nezávislou instituci, která nesmí upřednostňovat dílčí zájmy. "ČNB zvyšováním úrokových sazeb nebojuje proti globálním nákladovým šokům, ale proti té části inflace, která má silný základ v domácí poptávce. Domácí poptávkové faktory, které tvoří zhruba 1/2 našich inflačních tlaků, však pan premiér nezmiňuje," upozorňuje Rusnok.

Dodal, že centrální banka nesmí připustit, aby se inflace stala dlouhodobou normou. Pokud inflace prudce roste a znehodnocuje peníze, zvýhodňuje například dlužníky na úkor věřitelů, z širšího hlediska je ale pro ekonomiku nezdravá.

"Velká část tuzemské populace navíc nemá dluhy, ale naopak úspory, které jsou inflací znehodnocovány. Věřím, že oč méně je tato část populace hlasitá, o to více oceňuje boj proti inflaci," uvedl guvernér.

Související obsah

​Jak zdůrazňuje ČNB, podpora hospodářského růstu je ze zákona až na druhém místě. Hlavním cílem je udržení cenové stability. Prudké navýšení o 1,25 % proto bylo nutné. Podle banky inflace v letošním roste stále poroste, v zimě by se měla přiblížit dokonce 7 %. Obrat podle predikce nastane až v příštím roce. 

Pokud by to ČNB nechala být, výrazný růst inflace by nadále pokračoval a Česká republika by se mohla dostat do mzdově-inflační spirály. Zaměstnancům by tedy sice rostly mzdy, zároveň bychom ale byli svědky neustálého růstu cen.

Související obsah

​"ČNB nepřichází s nějakým experimentem, který má zadusit ekonomiku, ale chce pouze zchladit její přehřívající se části. Vyšší úrokové sazby vedou k silnějšímu kurzu koruny, čímž zlevňují dovážené zboží. Lidem i firmám začnou více vynášet jejich úspory, čímž budou motivováni, aby si odkládali větší část svých příjmů stranou. Budou tak přispívat ke snížení tlaku na růst cen," vysvětluje Rusnok.

"Zdá se, jako by premiér chtěl vidět jen polovinu pravdy – příběh dovezené inflace, která nebolí nositele dluhů. ČNB je ale institucí pro všechny, která má na starost cenovou stabilitu coby podmínku nutnou pro dlouhodobou prosperitu této země," dodal guvernér.

Více informací o zvýšení úrokových sazeb z minulého týdne se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Krátká zpráva

Americké tajné služby zjistily, že Rusko plánuje invazi na Ukrajinu

Rusko podle amerických tajných služeb plánuje možnou invazi na Ukrajinu, píše agentura AP. Mohlo by se tak stát už na začátku roku 2022. Do invaze by se zapojilo asi 175 000 vojáků, polovina z nich je už teď podle amerických tajných služeb rozmístěna okolo ukrajinských hranic. Cílem akce má být záruka od amerického prezidenta Joe Bidena, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Biden se v pátek zavázal, že pro ruského prezidenta Vladimira Putina velmi ztíží jakoukoli vojenskou akci, kterou by na Ukrajině chtěl provést. "Dávám dohromady to, co si myslím, že bude nejsmysluplnější soubor iniciativ, které velmi, velmi ztíží to, co Putin plánuje udělat a čeho se lidé obávají, že by mohl udělat," řekl Biden agentuře AP.

Píše se na Deník.cz