Naše Česko

Listí letos zatím moc neopadává, tvrdí expertka. Vysvětlila, čím to je

Listí letos zatím moc neopadává, tvrdí expertka. Vysvětlila, čím to je
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Zatímco v některých letech začíná listí ve větším množství opadávat hned zkraje podzimu, letos ho na řadě míst na stromech zůstává poměrně dost i v polovině listopadu. Meteoroložka tento jev zdůvodňuje dostatkem vláhy v půdě. Podle dendrologa ale závisí spíš na prvních mrazech, které letos na některých místech ještě neudeřily. Například na Šumavě je ale podle něj už opadáno.

Někteří lidé si možná všimli, že oproti jiným rokům padá listí spíše pozvolna a i nyní, v polovině listopadu, se ho na stromech stále drží dost. Meteoroložka Dagmar Honsová vysvětluje, že hromady listí brzy na podzim jsou znakem suchého roku.

"Platí, že čím méně je vody v půdě, tím dříve se začne listí barvit a opadávat – viz poslední suché roky, kdy listí začalo opadávat v nejsušších oblastech už na přelomu srpna a září. Naopak, pokud panuje teplotně nadprůměrné podzimní počasí a v půdě je dostatek vláhy jako letos, může listí na stromech vydržet až do poloviny listopadu," upozorňuje Honsová.

Související obsah

​Dendrolog, tedy odborník na dřeviny, Miroslav Kohel připouští, že letos skutečně může listí opadávat pozvolnějším tempem, zásadní rozdíl oproti předchozím rokům ale nezpozoroval. Záleží podle něj především na lokalitě a také samozřejmě na druhu stromů.

"Například duby opadávají až během zimy, některý jedinec dokonce až na jaře. Jinak tedy to, že ještě jsou listy na některých stromech, bych přičítal tomu, že zatím nebyly žádné výrazné mrazy. To listí obvykle čeká na impuls mrazu. Když přijde nějaký výraznější koncem října, třeba čtyři, pět stupňů pod nulou, tak naráz spadne většina listí. Dokud nepřijde, tak to listí opadává pomalinku a pozvolna až do prosince," vysvětluje Kohel.

Související obsah

​"Někde mráz letos už byl a tam jistě budou listy opadané," řekl s tím, že místy na Šumavě listí opadalo už koncem října, protože tam teploty klesly na pět stupňů pod bod mrazu. "Je to opravdu podle regionů, podle nadmořské výšky, tzv. mrazového údolí, kde opadá listí dříve," dodal dendrolog.

Jak to vypadá se stromy a opadaným listím u vás? Pošlete nám fotografie na e-mail zpravy@nova.cz (do předmětu uveďte "Listí"). 

Podle Honsové si letos můžeme všimnout i toho, že je značná část listí zbarvená do červena. "Pokud nejnižší noční teploty neklesají pod bod mrazu a převládá slunečné počasí, potom je v listech dostatek antokyanydů a listí se zbarví do červené – opět letošní převládající charakter počasí," řekla meteoroložka.

"Po nočních mrazech převládají v listech barviva zvaná karotenoidy a listy jsou žluté nebo oranžové," dodala.

Minulý rok začátkem listopadu byla situace odlišná. Spadaného listí byly hromady a působily komplikace například na železnici. Připomeňte si reportáž z loňského roku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz