Koronavirus

Povinné testování či roušky při výuce. Od pondělí platí nová opatření

Úderem půlnoci začala v Česku platit nová opatření, jejichž přijetím vláda minulý týden reagovala na zhoršující se epidemickou situaci. Na vysokých školách nově platí povinnost mít při výuce nasazenou roušku nebo respirátor. Zaměstnanci nemocnic a dalších zařízení musejí jednou týdně podstupovat testy na covid.

Epidemická situace se nelepší a vláda tak minulý týden rozhodla o zpřísnění současných opatření, která začala platit od pondělí 15. listopadu. "Kromě nově zavedených opatřeních je ale nutné zejména zodpovědně dodržovat i ta stávající. Jedině díky zodpovědnosti každého z nás a co nejvyšší proočkovanosti dokážeme epidemii nejen efektivně čelit, ale také její dopady minimalizovat," prohlásil minulý týden ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). 

Roušky při výuce

Všichni studenti vysokých škol musí mít na sobě roušku nebo respirátor, a to nejen ve společných prostorech, ale nově i při výuce. Opatření platí nicméně pouze v těch učebnách, kde je během výuky přítomno 50 a více studentů.

Související obsah

Testování proti covidu

Všichni zaměstnanci pracující v nemocnicích či jiných lůžkových zařízeních musí povinně podstupovat testy na covid, a to v týdenních intervalech. Na první test je nutné zajít nejpozději do 22. listopadu. Výjimku mají ti, kteří mají ukončené očkování proti covidu-19.

Preventivní testování se týká i škol. Od rána ve 22 nejvíce zasažených okresech republiky a v Praze probíhá druhé kolo antigenního testování, kterého se musí zúčastnit všichni žáci a studenti základních a středních škol, s výjimkou těch očkovaných nebo těch, kteří prodělali covid.

Jedná se o okresy Beroun, Kolín, Praha-západ, Praha-východ, Strakonice, Český Krumlov, Domažlice, Klatovy, Plzeň-město, Rokycany, Louny, Olomouc, Šumperk, Jihlava, Blansko, Brno-město, Vyškov, Frýdek-Místek, Nový Jičín, Kroměříž, Vsetín a Zlín.

Související obsah

​V termínech 22. a 29. listopadu pak ve školách proběhne plošné testování, které se bude týkat všech škol v republice.

Hrazené očkování cizincům

Další změnou je, že cizincům, kteří na území České republiky žijí legálně a dlouhodobě, bude očkování proti covidu hrazeno z rozpočtu ministerstva zdravotnictví. "Očkování tedy bude pro tyto osoby v zásadě bezplatné a hradit si budou pouze samotnou aplikaci," vysvětluje mluvčí resortu Daniel Köppl.

Cestovatelský semafor

Úderem půlnoci také začal platit aktualizovaný cestovatelský semafor. Pro cestovatele se mění podmínky pouze u Baleárských ostrovů a Andorry, které budou nově v červené kategorii. Při návratu z těchto zemí tak bude nutné podstoupit PCR nebo antigenní test před odletem a druhý PCR test po příjezdu. 

Ve večerních hodinách zasedne vláda a bude jednat o dalších opatřeních:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz