Koronavirus

Další opatření se odkládají, Vojtěch čeká na stanovisko nové vlády

Epidemie koronaviru v Česku opět nabrala na obrátkách. Kabinet Andreje Babiše (ANO) v pátek rozhodoval, co všechno se v příštích dnech zpřísní. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) následně oznámil, že se ještě čeká na vyjádření AntiCovid týmu, takže schválení opatření bude nejdříve v pondělí.

Čtvrteční doporučení Rady vlády pro zdravotní rizika v pátek probrali členové Babišova kabinetu. Ministr zdravotnictví v demisi Vojtěch dostal za úkol, aby připravovaná opatření probral i s rýsující se novou vládní koalicí a její AntiCovid týmem. Babišova vláda už podala demisi a prezident Zeman ji přijal.

Ministr školství v demisi Robert Plaga (za ANO) již oznámil, že vláda v pátek schválila dva plošné termíny testování žáků a studentů, a to 22. a 29. listopadu. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.

Na páteční tiskové konferenci vystoupil jen ministr zdravotnictví Vojtěch. Ten oznámil, že chystaná opatření už projednává AntiCovid tým, což je expertní skupina složená mimo jiné z poslanců a senátorů s lékařským vzdělání z řad ODS, lidovců a TOP 09. "Nechci říkat definitivní závěry. Písemné stanovisko AntiCovid týmu bude nejpozději zítra, aby vláda mohla změny projednat na začátku příštího týdne," řekl.

Hostem Televizních novin byl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Kdy by se lidé mohli dozvědět, jaká budou další opatření? Podívejte se na rozhovor:

Člen expertní skupiny Vlastimil Válek (TOP 09) novinářům v pátek po 17. hodině řekl, že odborníci ještě budou o konkrétních opatřeních diskutovat později. "Večer budu mít schůzku se zástupci rady pro zvládání pandemie, ti se se mnou v 19:30 spojí a budeme diskutovat návrhy AntiCovid týmu ještě s nimi. Pokud se dohodneme, a já věřím, že ano, tak je ráno pošleme ministrovi. Věřím, že to bude základní změna v komunikaci s ministerstvem zdravotnictví," řekl Válek, který je kandidátem na šéfa resortu zdravotnictví.

Třetí dávka a lockdown pro neočkované

Vojtěch na tiskové konferenci naléhal, aby se šli lidé co nejdříve očkovat třetí dávkou po uplynutí půlroku od druhé dávky. Rovněž se obrátil na restauratéry a hostinské: "Je důležité, aby provozovatelé kontrolovali dodržování opatření. Je to zásadní a o odpovědnosti každého provozovatele restaurace a organizátora společenské akce."

Vojtěchova náměstkyně Martina Koziar Vašáková již dříve prozradila, že jednou ze zvažovaných variant zpřísnění je i rakouský model lockdownu pro neočkované. V podobném duchu mluvil i premiér v demisi Babiš. "Ta opatření budou významná z hlediska toho, aby se lidé očkovali, protože nic jiného na boj proti covidu neexistuje, jenom očkování," uvedl.

Související obsah

​Rakousko zavedlo uzávěru pro lidi bez vakcíny na začátku tohoto týdne. Neočkovaní tam mohou chodit s negativním testem do práce nebo na nákup, tím to ale končí.

Vstup mají zakázán do restaurací, hospod, barů, kaváren, kadeřnictví nebo na sportovní či kulturní akce. Nemohou ani na návštěvu do nemocnic a pečovatelských domů. Bez očkování nebo prodělání covidu-19 se lidé v Rakousku nedostanou ani do hotelů nebo na lyžařské vleky.

Opatření, o nichž vláda v demisi v pátek rozhodla, začnou platit pravděpodobně 29. listopadu.

Na záznam tiskové konference se podívejte ZDE: 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz