Koronavirus

Vojtěch: AntiCovid tým nechce jít rakouskou cestou, jsem zklamaný

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) v sobotu obdržel stanovisko AntiCovid týmu, který sestavila koalice SPOLU na pomoc současné vládě v boji s covidem-19. Podle jeho slov ho zklamalo, protože členové týmu v něm neříkají, jaké nové kroky by se měly podniknout, ale především uvádějí, co se dělat nemá. Stanovisko AntiCovid týmu zveřejnila strana TOP 09 v sobotu večer, celé jeho znění naleznete uvnitř článku.

Vojtěch v sobotu obdržel stanovisko AntiCovid týmu, na které čekal, aby v pondělí mohl navrhnout zpřísnění protiepidemických opatření. "Popravdě mě zklamalo. Říkají hlavně to, co dělat nemáme. V doporučení, co naopak dělat máme, nevidím žádné nové, konkrétní kroky, které bychom aktuálně už nedělali," sdělil Vojtěch na twitteru.

Členové AntiCovid týmu ve stanovisku uvádějí, že nechtějí proti covidu-19 podniknout stejné kroky jako naši sousedé. "Nechtějí jít cestou boje s epidemií jako v Rakousku, ale souhlasí se zrušením samotestů a antigenních testů, pokud je pro PCR dostatečná kapacita. A ta je," uvedl Vojtěch.

Související obsah

Ministr zdravotnictví v demisi tak na pondělní jednání vlády navrhne opatření, která zavedou systém OTN (očkování, test, potvrzení o prodělání nemoci) jen s PCR testy. Prokazování bezinfekčnosti antigenními testy už tedy zřejmě nebude možné. Přísnější pravidla by mohla platit od 29. listopadu.

Rakušané se rozhodli zavést tvrdá opatření, aby zabránili dalšímu šíření onemocnění covid-19. Neočkované lidi tam čeká celostátní lockdown. Konkrétní podobu opatření se obyvatelé dozví v neděli. V pátek to na tiskové konferenci oznámil rakouský kancléř Alexander Schallenberg.

Související obsah

AntiCovid tým ministerstvu zdravotnictví mimo jiné doporučil, aby se vyhnulo celoplošnému povinnému očkování, lockdownu a nešlo cestou rakouského modelu. Poradil navýšit kapacity PCR testování a požádal o vytvoření podmínek k tomu, aby se na základě dobrovolnosti mohli co nejrychleji proočkovat třetí dávkou klienti v domovech seniorů.

Stanovisko AntiCovid týmu pro ministerstvo zdravotnictví:

 1. Vyzýváme ministerstvo, aby nešlo cestou celoplošného povinného očkování a více se zaměřilo na pozitivní motivaci k očkování.
 2. Vyzýváme ministerstvo, aby v tuto chvíli nešlo cestou lockdownu.
 3. Doporučujeme ministerstvu, aby nešlo cestou tzv. rakouského modelu v režimu pouze O-N.
 4. Důrazně doporučujeme ministerstvu, aby přestalo používat termín „bezinfekčnost“ a nahradilo ho termínem „covid bezpečnostní pas“.
 5. Vyzýváme MZČR, aby zachovalo systém O-T-N s tím, že zruší samotesty. Antigenní testy ponechá pouze v případě, že nebude možné dosáhnout. dostupnosti PCR testování. Přičemž PCR test by nadále platil 72 hodin a antigenní test 24 hodin.
 6. Vyzýváme také k navýšení kapacit PCR testování a ke zvýšení dostupnosti očkovacích center. U testujících laboratoří je nutno trvat na kvalitě, základní podmínkou musí být zapojení laboratoře v systému kontroly kvality.
 7. Vyzýváme ministerstvo, aby při vymáhání opatření i jinými institucemi než hygienickými stanicemi zajistilo, že nebudou porušovány zákony a Ústava ČR. A zároveň, aby byla nastavena jasná celostátně jednotná metodika legálního postupu a kontroly dodržování opatření, a to jak pro HS, tak pro případné další instituce.
 8. Žádáme ministerstvo, aby vytvořilo podmínky pro co nejrychlejší proočkování třetí dávkou klientů v domovech seniorů, kterým vyvanula imunita, a to při zachování principu dobrovolnosti.
 9. Vyzýváme ministra zdravotnictví, aby jasně definoval použití monoklonálních protilátek a dalších časných lege artis terapeutických přístupů v léčbě onemocnění COVID-19 a zajistil rozšíření této informace mezi cílovou pacientskou veřejnost s cílem redukovat zátěž lůžkové péče.
 10. Žádáme ministerstvo, aby vyzvalo organizátory akcí a širokou veřejnost, aby udělali maximum k dodržování stávajících pravidel.
 11. Ve stávajícím stanovisku pro MZČR se Anticovid tým nevyjadřuje k problematice pandemie COVID-19 v plném rozsahu (pouze v rozsahu vyžádaném MZČR) a stávající stanovisko se může v budoucnosti změnit v souladu se stavem poznání a aktuální epidemiologickou situací.

Roman Prymula se vyjádřil k 11 bodům, které předložil AntiCovid tým:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Krátká zpráva

Americké tajné služby zjistily, že Rusko plánuje invazi na Ukrajinu

Rusko podle amerických tajných služeb plánuje možnou invazi na Ukrajinu, píše agentura AP. Mohlo by se tak stát už na začátku roku 2022. Do invaze by se zapojilo asi 175 000 vojáků, polovina z nich je už teď podle amerických tajných služeb rozmístěna okolo ukrajinských hranic. Cílem akce má být záruka od amerického prezidenta Joe Bidena, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Biden se v pátek zavázal, že pro ruského prezidenta Vladimira Putina velmi ztíží jakoukoli vojenskou akci, kterou by na Ukrajině chtěl provést. "Dávám dohromady to, co si myslím, že bude nejsmysluplnější soubor iniciativ, které velmi, velmi ztíží to, co Putin plánuje udělat a čeho se lidé obávají, že by mohl udělat," řekl Biden agentuře AP.

Píše se na Deník.cz