Zahraničí

Rakousko přitvrzuje. Zavede celostátní lockdown pro neočkované

Rakousko přitvrzuje. Zavede celostátní lockdown pro neočkované
Zdroj: Canva PRO

Sousední Rakousko se rozhodlo přitvrdit v boji proti covidu-19. Nenaočkované lidi čeká celostátní lockdown. Jak konkrétně budou opatření vypadat, se Rakušané dozví v neděli. V pátek to na tiskové konferenci oznámil kancléř Alexander Schallenberg.

​Kancléř Schallenberg už dříve avizoval, že zima bude v Rakousku pro neočkované lidi nepříjemná. Nyní je podle něj čas převést slova na činy. Země se nově chystá zavést lockdown pro všechny, kteří nejsou naočkovaní proti covidu-19. Opatření by se netýkala těch, co nemoc prodělali. Informoval o tom rakouský deník Kronen Zeitung.

Jak přesně bude lockdown vypadat, ještě není jasné. Obyvatelé se konkrétní opatření dozví až v neděli poté, co zasedne hlavní výbor Národní rady. Ještě předtím se spolu o konkrétním provedení budou bavit hejtmani jednotlivých rakouských zemí.

Související obsah

Podle Schallenberga je "hořké", že se země musí k takovému rozhodnutí uchýlit. "Nechápu, proč by dvě třetiny lidí měly ztratit svobodu, protože jedna třetina váhá," řekl kancléř už ve čtvrtek při návštěvě západního Rakouska a dodal, že pro naočkované by neměl být žádný lockdown jen ze solidarity s neočkovanými.

Nakažených přibývá 

Kancléř na návštěvě uvedl, že lockdown pro neočkované bude vypadat zhruba jako ten v roce 2020, kterým museli projít všichni obyvatelé. Prakticky tedy člověk nebude moci opustit svůj domov, pokud to nebude nezbytně nutné, například kvůli nákupu potravin či cestě do práce.

Podle Schallenberga do zavedení lockdownu zbývá už jen pár dní. Jeho dodržování bude kontrolovat policie. Už teď v Rakousku pro neočkované lidi platí přísnější pravidla, nesmí například navštěvovat restaurace či některé služby. Důvodem, proč se chystá další zpřísnění, je čím dál horší epidemiologická situace. 

Související obsah

Počet nově nakažených koronavirem v Rakousku podle úřadů opět vzrostl. Během 24 hodin tam přibylo 11 975 případů. Nejhorší situace je v Horních Rakousích, které sousedí s Jihočeským krajem. Celkově je v Rakousku proočkováno asi 65 procent obyvatel.

Nad zpřísněním opatření pro neočkované už uvažuje i česká vláda. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) několikrát vyloučil, že by Česko čekal plošný lockdown, náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková pro TV Nova ale potvrdila, že rakouský model lockdownu pro neočkované je něco, nad čím vláda přemýšlí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz