Domácí

Na Jindřichohradecku se objevila ptačí chřipka, nebezpečná je i pro člověka

Na Jindřichohradecku se objevila ptačí chřipka, nebezpečná je i pro člověka
Zdroj: TV Nova

V České republice bylo potvrzeno další ohnisko ptačí chřipky. Nachází se v malochovu slepic v obci Dolní Lhota u Stráže nad Nežárkou na Jindřichohradecku. Podle veterinářů se jedná o subtyp H5N1, který může být potenciálně nebezpečný i pro člověka.

V malochovu drůbeže se původně nacházelo zhruba 40 slepic. Chovatel nahlásil krajské veterinární správě hromadný úhyn deseti kusů v průběhu jednoho dne. 

"Veterinární inspektoři provedli neprodleně na místě epizootologické šetření, během něhož zjistili, že zbývající drůbež vykazuje příznaky typické pro ptačí chřipku, odebrali vzorky a ty odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu," uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Vyšetření následně potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku subtypu H5N1, která může být potenciálně nebezpečná i pro člověka. "Zbývající drůbež v chovu byla dnes v souladu s legislativou utracena. Dle výsledku stanovení patogenity viru budou po víkendu vytyčena uzavřená pásma okolo ohniska nákazy a v nich nařízena mimořádná veterinární opatření," dodal Vorlíček.

Související obsah

Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem. 

V letošním roce bylo na území České republiky postupně vyhlášeno 38 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže a jedno ohnisko v chovu ptáků držených v zajetí. První letošní ohnisko bylo potvrzeno 22. ledna v malochovu drůbeže v obci Dlouhá Lhota u Tábora v Jihočeském kraji. Postupně přibylo několik desítek dalších ohnisek v chovech, která se nacházela jak v neevidovaných malochovech, tak v komerčních chovech. Poslední ohnisko v Mladé Boleslavi bylo potvrzeno 18. května. Od 26. července byla ČR oficiálně bez ptačí chřipky.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz