Zahraničí

Slovensko trápí epidemie covidu-19, krizi zažívá především turistický ruch

Epidemie dál sílí i na Slovensku. V přepočtu na obyvatele tam přibývá více nových případů než u nás. Už více než polovina tamních okresů je na takzvaném covid automatu v černé barvě, a to znamená přísná omezení. Například ve Vysokých Tatrách se takřka zastavil turistický ruch.

Ani krásné slunečné podzimní počasí do Vysokých Tater v sobotu nenalákalo mnoho turistů. Hotely jsou zavřené, nepomáhá ani očkování proti covidu-19. "Po zkušenostech s minulou sezónou to pro nás bude velmi těžké přežít do dalšího léta," řekl prodejce Peter Danielčák.

Stánkaři pod skokanskými můstky na Štrbském plese mají denně jen minimální tržby. Lanovka na Solisko jezdila dopoledne prázdná. I v nedaleké Tatranské Lomnici platí přísná omezení. "Můžeme v lanovce přepravovat pouze cestující, kteří jsou naočkovaní. Navíc kapacita kabiny může být naplněna pouze z 25 procent," vysvětlil Marian Galajda.

Související obsah

​Nejpřísnější omezení budou platit od pondělí už v 52 ze 79 okresů. Vláda ale slibuje, že by v těchto regionech alespoň ubytovací zařízení a restaurace mohly otevřít pro plně naočkované.

Naopak okres Ružomberok se dostal z černé do tmavě červené, a to díky vyšší proočkovanosti. Otevřít se tak třeba mohly termální bazény. A toho využily nejen desítky Čechů, ale také mnozí Slováci z okresů, kde je situace nejhorší.

Mnohé nemocnice, hlavně na východě Slovenska, jsou plné. Slováky trápí nízká proočkovanost. Ta nedosahuje ani 47 procent. I proto se nejspíš budou brzy testovat všichni zaměstnanci, kteří covid-19 neprodělali nebo nejsou naočkovaní.

Počty nakažených a obětí koronaviru ve světě dál stoupají:

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz