Koronavirus

Covid v domovech seniorů. Na povrchu těchto věcí je virus přítomný nejčastěji

Covid v domovech seniorů. Na povrchu těchto věcí je virus přítomný nejčastěji
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Přestože většina případů covidu vzniká kvůli šíření viru vzduchem, nová studie Michiganské univerzity poukazuje na význam povrchů různých věcí jako zdrojů potenciálního rizika nákazy. Výzkum byl proveden v domovech pro seniory, kde vědci odhalili virus na předmětech v drtivé většině pokojů pacientů s covidem.

Studie vědců z Michiganské univerzity, která byla publikovaná v odborném časopise Journal of American Geriatrics Society, se zaměřila na prostředí v domovech důchodců. Zjistila, že virus byl detekovatelný alespoň na jednom povrchu v 90 % pokojů seniorů, kteří byli nakažení koronavirem.

Nejčastěji se jednalo o předměty, které byly v blízkosti postelí. Virus obzvlášť ulpíval na věcech, které přicházely do kontaktu s rukama. Na některých z nich, především se jednalo o ovladače k televizorům a tlačítka pro přivolání personálu, bylo možné virus detekovat i po několika dnech.

Vědci odebrali 2000 vzorků uvnitř i v blízkosti pokojů pacientů s covidem, přičemž u 28 % odhalili přítomnost koronaviru. Výzkumníci nicméně netestovali, zda virus v těchto vzorcích byl ještě schopný někoho infikovat. Zjištění studie nicméně může pomoci k identifikaci povrchů, které je potřeba důkladně a pravidelně čistit.

Související obsah

​Z výzkumu zároveň vyplynulo, že mimo pokoje covidových pacientů byl virus detekován jen zřídka anebo vůbec. "Data ukazují, že koronavirus je všudypřítomný a přetrvává v pokojích nakažených klientů domovů pro seniory. Závěry zdůrazňují význam důsledného úklidu a ochrany personálu a návštěvníků," uvedla autorka studie Lona Modyová.

Čím samostatněji senioři v těchto domovech mohou fungovat, tím vyšší je pravděpodobnost výskytu koronaviru na površích předmětů, jako jsou ovladače, parapety či kliky od dveří, který tam může přetrvat i několik dní. Ze vzorků, které byly odebrány ze sedacích ploch, sesteren a tlačítek ve výtazích, bylo pozitivních jen minimum.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz