Koronavirus

Omikron vytlačil ostatní mutace. Experti už ví, proč je nakažlivější a rychleji se šíří

Omikron vytlačil ostatní mutace. Experti už ví, proč je nakažlivější a rychleji se šíří
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Varianta omikron se rychle šíří po celém světě a v řadě zemí včetně Česka dokonce dominuje. Jedná se navíc o daleko nakažlivější typ, než jsou jiné mutace koronaviru. Odborníci nyní přišli se zjištěním, co za touto skutečností stojí.

Experti považují omikron za nakažlivější variantu a její snazší šíření si vysvětlovali nezvykle vysokým počtem mutací na tzv. spike proteinu. Japonští vědci z kjótské univerzity nyní dospěli k překvapivým závěrům.

Díky laboratorním testů totiž zjistili, že varianta omikron dokáže déle přežít na lidské kůži a plastových površích v porovnání s předchozími mutacemi covidu-19.

Související obsah

Na plastech byla průměrná doba přežití původního kmene koronaviru 56 hodin, v případě varianty alfa 191,3 hodin, u bety 156,6 hodin, gamy 59,3 hodin a delty 114 hodin. Omikron však na plastových površích vydržel 193,5 hodin.

Rovněž na kůži vydržel nejdéle omikron, a to 21,1 hodin. Původní kmen covidu-19 přežil na kůži 8,6 hodin, varianta alfa 19,6 hodin, beta 19,1 hodin, gama 11 hodin a mutace delta 16,8 hodin.

"Právě tato extrémně vysoká stabilita v prostředí, vysoká infekčnost a extrémní odolnost umožnila omikronu nahradit deltu jako dominantní variantu a expandovat takovou rychlostí," citoval portál EuroNews vědce.

Podle Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) variantu omikron evidují úřady ve všech státech Evropské unie (EU) a ve většina států se stává tento typ také dominantní. Ne jinak je na tom Česká republika.

Související obsah

V předchozím týdnu tvořil omikron podle zjištění Státního zdravotního ústavu (SZÚ) 95 % pozitivních vzorků. PCR testy dokonce zachytily variantu BA.2 dominující v Dánsku a Švédsku. Podrobnější informace se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

Omikron se šíří po celém světě. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz