Naše Česko

Honza trpí zákeřnou ALS. Rodině pomáhá nadace Dobrý anděl

Nadace Dobrý anděl každý měsíc pomáhá tisícům rodin, kterým do života vstoupila zákeřná nemoc. Někteří se s onemocněním potýkají už od malička, jiným se svět změnil v dospělosti. Mezi nimi je i Honza, kterému lékaři mu diagnostikovali ALS.

46letý Honza v životě prý dosáhl maximálního štěstí, jelikož se oženil s milovanou ženou, se kterou je už 25 let a zplodil dva syny. Jenže všechno před časem překazila nevítaná návštěva, a to vážná nemoc.

 "Manžel trpí amyotrofickou laterální sklerózou. Nemoc postupovala ze začátku docela rychle. Začala levá ruka, postupně ztrácel sílu v pravé ruce, pak vlastně začaly chřadnout nohy. Manžel už se nepostavil a musel být na invalidním vozíčku. V tuto chvíli je už teda zcela ochrnutý a už je i na umělé plicní ventilaci," vysvětlila Honzova manželka Markéta.

Nemoc Honzu připravila o veškerou možnost pohybu. S rodinou ale komunikuje přes speciální systém – pomocí pohybu očí napíše vzkaz a počítač ho za něj přečte.

Související obsah

​Není to jednoduché jak pro mě, tak pro celou moji rodinu.  Nejhorší je, že si vše plně uvědomuji a vím, že se vše bude jen zhoršovat a není žádná šance na zlepšení nebo vyléčení,“ svěřil se Honza.

Paní Markéta se o manžela 24 hodin denně, bez její pomoci by totiž nepřežil. "I když se to zdá divné, tak nohy, ani ruce nejsou až takový problém. Problém je, že nemohu polykat, a tak dostávám výživu pomocí sondy až do žaludku. Postupně odchází všechny svaly, i plíce, a tak jsem napojený na ventilaci," vysvětlil Honza.

Související obsah

​Situace je těžká i pro dospívající syny. Filip a David téměř přes noc museli dospět. S péčí o tatínka pomáhají každý den. "Snažíme se, aby to bylo pořád co nejlepší jak pro nás, tak i pro tátu. Jezdíme s ním různě ven," řekl Filip.

Spéčí rodině pomáhají dobří andělé. „Pomoci od dobrých andělů si velmi vážím a děkuji za ni. Je to krásný pocit, že lidé nejsou lhostejní,“ sdělil Honza.

 Pomoci rodinám v těžké životní situaci můžete i vy. Staňte se dobrým andělem. Stačí se pouze zaregistrovat na internetových stránkách www.dobryandel.cz.

Jan Houška, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz