Domácí

Chcete digitalizaci a sami hlasujete čtyři dny? Lidé si utahují z referenda Pirátů

Chcete digitalizaci a sami hlasujete čtyři dny? Lidé si utahují z referenda Pirátů
Zdroj: TV Nova

Lidé si na internetu utahují z toho, že Pirátům trvá čtyři dny, než se členská základna vyjádří k tomu, jestli má strana vstoupit do vlády. Připomínají například, že hlasovat se dá i z mobilních telefonů, takže by celý proces měl být rychlý a Piráti, kteří kladou velký důraz na digitalizaci a zefektivnění státní správy, by měli jít příkladem. Podle předsedy Ivana Bartoše je to ale v pořádku a nevadí to ani potenciálním koaličním partnerům.

Piráti hlasují o vstupu do vlády. Rozhodování celostátního fóra strany začalo v pátek, výsledky oznámí v noci z pondělí na úterý.

Čtyři dny trvající hlasování ale spoustě lidí vadí. "Online hlasování pro 1 100 lidi, které trvá čtyři dny, je totální úlet. Takové hlasování nemůže trvat déle než 24 hodin," napsal například jeden z voličů strany. Hlasovat se totiž dá z mobilu či počítače. "Vaše agenda je dlouhodobě o digitalizaci a v tom máte jít příkladem," myslí si. "Konečně se tam dostanete a teď nevíte, co dělat, jste fakt mimo," vyčetl straně jeden z komentujících na facebooku.

S výtkami, že rozhodování trvá příliš dlouho, předseda Pirátů Ivan Bartoš nesouhlasí. "Právo svobodně se rozhodnout a vyjádřit hlasováním svůj názor má každý člen naší strany. A je to tak správně," uvedl na svém facebooku. Celý proces schvalování podle něj dokonce zrychlili.

Čekání, zda své tři zástupce do vlády pošle, podle něj nevadí ani zástupcům Starostů a koalice SPOLU. "Naši partneři jsou přitom s pirátským postupem zcela srozuměni a respektují naše demokratické procesy," tvrdí.

Související obsah

Podle Bartoše nehlasují pouze na základě špatného volebního výsledku. "Abychom byli pro širokou veřejnost maximálně čitelní, zveřejnili jsme už několik měsíců před volbami naši povolební strategii, ze které bylo jasné, že právě a jedině celostátní fórum složené ze všech členů strany rozhodne o případném vstupu do vlády," uvedl.

Vstup do vlády schvaluje, stejně jako u ostatních stran, nejvyšší orgán. Podle Pirátů to u nich trvá nejdéle, protože hlasují všichni členové. Nejvyšší orgány ODS, TOP 09, KDU-ČSL i Starostů mají totiž významně méně členů.

Připomínají také ČSSD, která ve stranickém referendu schvalovala vstup do vlády Andreje Babiše tři týdny. Sociální demokraté ale nehlasovali elektronicky. Bylo jich navíc 17 617, Pirátů je 1 193.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz