Domácí

Rakušan: Neumím si představit, že do vlády nepůjdeme. O zradu Pirátů nejde

Rakušan: Neumím si představit, že do vlády nepůjdeme. O zradu Pirátů nejde
Zdroj: Petr Topič / MAFRA / Profimedia

Piráti se tento víkend rozhodují, zda odsouhlasí koaliční smlouvu a vstup svých zástupců do nové vlády. Předseda hnutí STAN Vít Rakušan v neděli Pirátům vzkázal, že si neumí představit, že by hnutí do vlády v této chvíli nešlo. Odmítl také, že by šlo o zradu, pokud by Piráti koaliční smlouvu neschválili a hnutí STAN by i přesto chtělo vládnout.

Rakušan si podle svých slov přeje, aby Piráti koaliční smlouvu odsouhlasili. "Koalice Pirátů a Starostů má skvělý program a mnoho z něj jsme společně prosadili do vládních programových tezí. Je to program České republiky s lepší budoucností," uvedl předseda STAN na sociálních sítích.

Podle něj odhodlání Starostů jít do vlády neporušuje závazek, který si strany před volbami daly. "Naše stranické orgány, stejně jako ty pirátské, mají přeci právo vyslovit svůj postoj. A hlasování na jednání Celostátního výboru STAN bylo zcela jednoznačné," vysvětlil Rakušan svůj postoj.

Související obsah

Starostové koaliční smlouvu schválili, čímž umožnili některým politikům přijmout nominaci do vznikající vlády. "Pokud by (a to si velmi nepřeji) Piráti hlasovali proti vstupu do vlády, tak se nejedná o nějakou zradu ze strany STAN," ohradil se Rakušan s tím, že by šlo o situaci, kdy orgány dvou koaličních stran mají rozdílný názor na důležité rozhodnutí celé koalice.

"To je demokracie, nikoliv podvod. STAN i Piráti jsou suverénní strany. V takovém případě bychom museli vyvolat koaliční jednání a pokusit se najít východisko," pokračoval Rakušan.

Související obsah

Podle předsedu STAN je nemyslitelné, aby v této fázi do vlády nešli. "Pro voliče by bylo nepochopitelné, kdyby ve chvíli, kdy je možné vytvořit vládu demokratických stran s výraznou většinou, přišla politická krize," uvedl Rakušan, který nechce vrátit do hry ANO a SPD.

Nesmyslný mu připadá i model menšinové vlády SPOLU. "Někdy se říká "když můžeš, tak musíš". To je v tento moment i jednoznačný pohled STAN, který považuji za politicky prozíravý a dospělý," uzavřel Rakušan.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Krátká zpráva

Americké tajné služby zjistily, že Rusko plánuje invazi na Ukrajinu

Rusko podle amerických tajných služeb plánuje možnou invazi na Ukrajinu, píše agentura AP. Mohlo by se tak stát už na začátku roku 2022. Do invaze by se zapojilo asi 175 000 vojáků, polovina z nich je už teď podle amerických tajných služeb rozmístěna okolo ukrajinských hranic. Cílem akce má být záruka od amerického prezidenta Joe Bidena, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Biden se v pátek zavázal, že pro ruského prezidenta Vladimira Putina velmi ztíží jakoukoli vojenskou akci, kterou by na Ukrajině chtěl provést. "Dávám dohromady to, co si myslím, že bude nejsmysluplnější soubor iniciativ, které velmi, velmi ztíží to, co Putin plánuje udělat a čeho se lidé obávají, že by mohl udělat," řekl Biden agentuře AP.

Píše se na Deník.cz