Domácí

Vláda nevylučuje opatření proti neočkovaným, rozhodne se ve čtvrtek

Vláda v demisi v pondělí pozdě do večera jednala o dalším zpřísnění protikoronavirových opatření, na ničem se ale neshodla. Kabinet Andreje Babiše (ANO) zatím nezrušil ani antigenní testy, premiér přitom odpoledne prohlásil, že je to už jisté. Do hry se ale vrací takzvaný rakouský model, který vyřazuje ze společenského života neočkované. Ministři znovu zasednou ve čtvrtek.

Po třech hodinách jednání o zpřísnění opatření se vláda v demisi nedobrala konkrétních výsledků. Navzdory víkendovému stanovisku AntiCovid týmu nastupující vlády se ale Babišův kabinet vrátil debatě o rakouském modelu.

"My jsme strávili tři hodiny diskusí o dalších opatřeních, které bychom měli přijmout, abychom zamezili nárůstu počtu hospitalizovaných a počtu nakažených. Po třech hodinách se vláda na těch variantách neshodla. Mluvili jsme o těch variantách, které bych mohl nazvat jako rakouský model, bavorský model a model očkování, PCR a ti, kteří překonali covid," řekl premiér po schůzi.

Rakousko minulý týden přestalo lidi bez vakcíny pouštět do restaurací nebo divadel, a od pondělí tam pro ně platí dokonce plošný lockdown.

Související obsah

​"Budeme pokračovat ve čtvrtek v 11 hodin s tím, že jsme se domluvili s ministerstvem zdravotnictví, aby rozpracovali ty návrhy i z hlediska legislativy a akceptace našimi soudy. Faktem zůstává to, že jediným řešením covidu je očkování. Pokud jsou mezi námi stále spoluobčané, kteří nevěří, že je tady covid, že máme zaplněné nemocnice, stejně je to jednoznačné. Situace je velice vážná," dodal Babiš.

Pravděpodobnější než tvrdý postup po vzoru Rakouska je zrušení antigenních testů, se kterým se počítalo. Babiš po ještě odpoledním setkání s prezidentem Milošem Zemanem prohlašoval, že vláda návrh na jejich konec "určitě schválí".

Související obsah

"Prezentovali jsme návrh OTN pouze v režimu PCR testování. Situace se zhoršuje, to je nesporný fakt. Naštěstí nám zatím nerostou těžké případy, zjevně je tam nesporná ta ochrana očkováním. Cíl je jednoznačný: co nejvyšší proočkovanost naší populace. To je to, o co skutečně jde všem státům včetně Česka," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Jasno o tom, co všechno budou muset Češi v příštích měsících dodržovat, bude nejdřív ve čtvrtek. Nárůsty nakažených se v posledním týdnu s výjimkou neděle pohybovaly mezi 10 až 14 tisíci.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz