Zahraničí

ISS ohrožovaly trosky satelitu. Může za to Rusko, tvrdí USA

Kosmonauti z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se v pondělí připravovali na evakuaci. Stanici totiž ohrožovaly trosky ze starého satelitu. Ten podle Američanů zničili Rusové při testu protisatelitové zbraně.

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) se v pondělí ve vesmíru těsně vyhýbala troskám. K ISS se přibližovaly každých 90 minut. Astronauti se už připravovali na možnou evakuaci. Podle Spojených států amerických může za poletující trosky Rusko. Informoval o tom deník Daily Mail.

Podle amerického ministerstva zahraničí trosky pocházely ze starého satelitu, který Rusové zničili při testu zbraně. "Bylo to nebezpečné, bezohledné a nezodpovědné," prohlásil mluvčí ministerstva Ned Price. Rusové předem Američany o testu podle mluvčího Pentagonu Johna Kirbyho neinformovali.

Související obsah

"Oběžná dráha objektu, který donutil posádku přesunout se podle standardních procedur do stanice, se odsunul mimo dráhu ISS," napsala k události ruská státní korporace pro kosmické aktivity Roskosmos. Americká NASA se zatím nevyjádřila.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz